Yazarlar TEK YOLID:48019
Yayınlanma:
06 Eki 19

Yol mezarda bitmiyor, girdiklerinde görürler!..

Hayatta bazen tek bir yolda gitmek zorunda kalabilirsiniz. Önemli olan yolun tek olması değil o tek yolda sağdan veya soldan yoldan, çıkmadan ilerlemek ve menzile gitmektir.

Zaman değişir, mekan değişir, ahlak değişir, din değişir, adet değişir, örf değişir, değişim değişir ama yol değişmez . Yol  sabittir.

Yola çıkarken  seçtiklerinizi yolda satarsanız illaki menzile varmadan satılırsınız. Bu yüzden yol arkadaşını iyi seçmeli insan; seçmeyenlerin çoğu yol yorgunudur. Aynı yolu beraber yürüdüğümüzü sandığımız insanlar, aslında bize sadece gidecekleri yere kadar eşlik ediyor. Sonuçta yol  tek yolcular çok ama menzil yine tek.

Ya bir yol bulmalı, ya bir yol açmalı, ya da yoldan çekilmelidir insan. En azından güzel yolda  güzelce yürüyenleri engellemelidir oysa kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirine zarar vermeden de yol alabilmenin mümkün olduğunu.

Tuttuğunuz yol güzel ise, nereye gittiğinizin bir anlamı yoktur dense de yolu güzel olanın varacağı yer zaten güzeldir. 

Sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız. Yolda dikende olur, buzda, rapmada. Yolunuz  sevgi üzerine ise ve hedefte sevgili varsa diken gül olur, buz ferahlatır, rampalar iniş olur. 

Nereye gideceğinizi  bilmiyorsanız, hangi yoldan gittiğinizin  önemi yoktur. Öyle zamanlarda  olur ki; nereye gittiğiniz önemini yioktur  asıl önemli olan, yanınızda  kiminle gittiğinizdir.

Herkes gönlünce bir yol arıyor kendine ama bir gün, bir ses haykıracak göklerden “Herkesin yolu kendine varır, arama başka yerde.

Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.

Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur. Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir ama yolculuk sürer  gider.

Yol bir yere gitmez yol yerinde durur. Giden insandır.

Tek yol devrim diyenler ile tek yol islam ülküsü diyenler hepinizde aynı yolun yolcususunuz/ yolcusuydunuz. Hepiniz de  harcandınız/horlandınız.

Yolu  farklı gösterenler kazandı. 

Yine yollarda tuzak,  yine yorgun yolcular, hedef aynı yol farklı.

Kimse unutmasın;  yol mezarda bitmiyor, girdiklerinde görürler!..