Gündem Suriye'li Kürtlerine Yönelik Araçsal BakışID:48105
Yayınlanma:
09 Eki 19

Suriye ordusu teröristlerin son kalıntıları ile mücadele verdiği bir sırada Türkiye Amerika'nın yeşil ışığı ile Fırat'ın Doğusu'na operasyon düzenlemeye hazırlanmaktadır. Bu çerçevede Türkiye Suriye'nin Kuzey Doğusunda bulunan Haseke eyaletine saldırılar düzenledi. Bu bölge silahlı Kürt grupları ve militanlarının üslerinden biri sayılır.

Suriye ordusu ve ortakları Mayıs 2019'dan beri İdlib'i teröristlerin işgalinden kurtarmak için operasyon başlatmış ve bu çerçevede de büyük başarılar elde etmiştir. Bu operasyon Türkiye'nin karşı çıktığı ve Batılıların özellikle de Amerika'nın engellemelerinin gerçekleştiği bir sırada gerçekleştirildi. 

İdlib'i kurtarma operasyonunun başlamasından 5 ay geçmesine rağmen şimdi de Türkiye terörizm ile mücadele bahanesi ile bu kez Fırat'ın Doğusuna geniş çaplı bir operasyon başlatmak istiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen Pazar günü Suriye Kuzey'inde silahlı Kürt gruplarına yönelik askeri bir operasyonun başlatılacağını ve buna paralel olarak da Amerikan güçlerinin Suriye Kuzey'indeki kimi üslerinden geri çekildiğini duyurdu. 

National İnterest sitesi Michael Rubin kaleminden yayımladığı yazının bir bölümünde şöyle bir ifadeye yer veriyor: "Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha Suriye'nin Kuzey'ine saldıracakları tehdidinde bulundu. Donald Trump da bu operasyona yeşil ışık yaktı." 

Suriye silahlı Kürt grupları özellikle de Cezire, Kobani ve Afrin bögelerinde faaliyet gösterip bu üç bölgeyi kanton olarak tanıtıyorlar. Bu bölgeler Suriye'nin Türkiye sınırında yer almaktadırlar. Yaklaşık 9 yıl önce Amerika Suriye silahlı Kürt gruplarına bağımsız vaatleri ile yaklaşıp bu grupları kendi yanına çekmeye çalıştı. Batı özellikle de bu güçleri Suriye hükümetine karşı kullanmak istiyordu. Ancak Kürt silahlı grupları IŞİD ile mücadeleye odaklanmış ve Suriye hükümeti ile çatışmaktan çekinmişti. 

Suriye Kuzeyindeki silahlı Kürt grupları Türkiye'ye tehdit sayıldığından dolayı Ankara da Batı'nın da çığır açması ile bu Suriye'nin Kuzey bölgelerine şimdiye dek iki geniş çaplı operasyon düzenledi. Şimdi de Türkiye Suriye sınırında İdlib'deki sivilleri koruma ve diğer bölgelerdeki silahlı Kürt gruplarını etkisi hale getirmek amacı ile bir kez daha Suriye'ye operasyon düzenlemeye hazırlıyor. Buna rağmen Türkiye Savuna Bakanlığı Suriye'nin Kuzey'inde mültecilerin dönmesi ve orada barış içerisinde yaşaması için güvenli bir bölgenin inşa edilmesine vurgu yaptı. Bu  çerçevede Türkiye ilk olarak Fırat Kalkanı operasyonunu ve ardından da Zeytin Dalı operasyonunu düzenledi. 

Gerçekte Türkiye Amerika'nın da müdahaleleri sonucunda ortaya çıkan fırsattan yararlanıp bir taraftan Suriye Kuzeyinde güvenli bölge oluşturma ve bir diğer yandan da Suriye'nin Kuzeyindeki nüfus yapısını değiştirmek istiyor. 

Bilindiği üzere Suriye Kuzeyinin çoğunluğu Kürtlerden oluşmaktadır. Toplamda Suriye nüfusunun 3 milyonu Kürtlerden oluşmaktadır. Kürtler ise genellikle Türkiye sınırında yaşayıp Suriye hükümeti çerçevesinde faaliyet göstermektedirler. Genelde Türkiye'nin Suriye Kuzey'ine operasyon düzenlemesinin Suriye hükümetinin İdlib'i kurtarma operasyonunu da ciddi sorunlarla karşılaştırabilir. Bu da yine Amerika'nın istediği bir gelişmedir. Çünkü Amerika İdlib'deki terör gruplarının yok olmasını istemiyor. Amerika daha sonraki planlarında da bu terör grupları için özel planlar yapmış ve onları kullanmak istiyor.

Kaynak:Pars Today