İslam ve İbadet 18 Milyon insan "AŞK'A yürüdü; Kerbela'da mahşer provası!ID:48456
Yayınlanma:
20 Eki 19

18 milyonu aşkın ziyaretçinin bin 500 kilometrelik Irak caddelerindeki 22 günlük yürüyüşü en ufak güvenlik sorunu yaşanmadan Kerbela'da noktalandı. Bu yürüyüş süresince sağlanan güvenlik düzeyi, Irak silahlı güçleri ve emniyet güçlerinin güvenliğin sağlanmasındaki yüksek kapasitesini gözler önüne serdi.

18 milyon katılımcı ile gerçekleşen 22 günlük Erbein yürüyüşü 1500 kilometre mesafe katedilerek güvenlik içinde sona erdi.

Irak'ın çoğu eyaletleri son üç hafta farklı ülkelerden ve yerli bölgelerden gelen milyonlarca Hüseyni matemcinin yürüyüşüne sahne oldu. 

Kimileri bu yürüyüş sırasında ziyaretçilere karşı terör eylemlerinin düzenlenebileceğini düşünüyorlardı. Ancak Irak güvenlik güçleri ve halk seferberlik güçleri, son dönemdeki Güney eyaletlerinde ve Bağdat'ta yaşanan tüm olaylara ve kaoslara rağmen başarılı bir performans çizdi. 

Bu dönem içerisinde Irak havaalanları ziyaretçiler ile dolup taşmaktaydı. 5 sınır kapısı gündüz gece Erbain yürüyüşçülerinin girişine sahne olup yaklaşık 13 milyon Iraklı da kendi ülkelerinin farklı noktalarından Kerbela'ya doğru yola çıkmıştı. 

Irak Seferberlik Güçleri Örgütü-Haşdi Şabi- de 50 bin gücü ile Hüseyni Erbain günlerinde ziyaretleri ve ziyaretçilerin güvenliğini korumak için ciddi faaliyetler yürüttü. 

Hüseyni Erbain ziyaretçilerinin 18 milyonluk kafilesi dün, Cumartesi günü Kerbela'ya vararak Erbain günü münasebeti ile tam bir güvenlik içerisinde görkemli matem merasimleri düzenlediler. 

3 hafta süre ile yapılan yürüyüşlerde milyonlarca kişi dünyanın bir çok ülkesinden katıldı.

Yürüyüşler 28 Moharrem’den itibaren Şiilerin Basra kentinden hareketi ile başladı, 10 gün sonra Diyale ve Selaheddin kentlerinden Kerbela’ya hareket ettiler.

Bu süre zarfında Irak havaalanları 24 saat yolcuların gelişine şahitti ve 5 sınır kapısından da milyonlarca kişi Irak’a giriş yaptı ve 13 milyon Iraklı da ülke içinde Kerbela’ya doğru yola çıktılar.

Bu sene hacıların yolunda onlarca terörist saldırı gerçekleşmeden ifşa edildi ve Bağsat ile Samere kentlerinde de iki intihar saldırısı önlendi.

Erbein yürüyüşleri Irak devleti ve silahlı kuvvetlerinin iktidar, tedbir ve yeteri kifayete sahip olduğunu ve Irak’ın kendi güvenliğini temin edebilecek güce sahip olduğunu söyledi.

Sefer ayının başından bu yana İran’ın Irak ile olan 4 sınır kapısından kutsal mekanları ziyaret için 3.4 milyon kişi Irak’a gitmiştir. Bu süre zarfında İran’a iki milyon kişi dönüş yapmıştır.

Eskiden her sene birçok şii mezhebine mensup kişiler İran ve Irak’ın birçok yerinden yürüyerek Erbein günü için Kerbela’ya giderlerdi. Bu adet son yıllarda İran ve Irak sınırlarını aşarak dünya genelinde onlarca milyonluk bir hamasete dönüşmektedir.