Suriye SDG'nin Rasulayndan tamamen çıktıID:48497
Yayınlanma:
21 Eki 19

Suriye demokrat güçleri-SDG- Amerika ve Türkiye arasında sağlanan ateşkes anlaşması gereği güçlerini Suriye'nin Kuzey Doğusunda bulunan Rasulayn'dan tamamen çektiklerini duyurdu.

El Alemin bildirdiğine göre SDG sözcüsü Kino Gabriel Pazartesi günü yayımladığı bildiride şöyle bir açıklamada bulundu: "Amerika aracılığı ile Türkiye ile yapılan ateşkes anlaşması çerçevesinde bugün Rasulayn şehri tamamen Suriye Demokratik Güçlerinden tahliye edilmiştir. Artık SDG bu şehirde gücü bulunmamaktadır. 

Fransa Haber Ajansı dün SDG komutanı Mazlum Abdi'den naklen SDG'lilerin Rasulayn'dan çıkmasının ardından bu şehir ve Tel Abyad arasındaki 120 kilometrelik bölgenin de 30 kilometrelik derinliğe kadar boşaltılmaya başlayacağını duyurmuştu. 

Suriye insan haklarını izleme kolu da SDG'lilerin tamamen Rasulayn'dan çekildiğini duyurdu. 

Amerika Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mike Pence'in Türkiyeli yetkililer ile yaptığı anlaşmaya göre Suriye Kuzeyine yönelik Türkiye'nin askeri operasyonu 120 saatliğine durduruldu. 

Bu ateşkesin gereği Kürt güçler de Türkiye'nin  sözde güvenli bölge oluşturması için 32 kilometre derinliğe kadar geri çekileceklerdir.