Kültür ve Sanat İran’ın iki kenti UNESCO’nun yaratıcı kentler listesine katıldıID:49090
Yayınlanma:
05 Kas 19

İran’ın Senendej kenti musiki alanında ve Benderabbas kenti de el sanatları ve halk sanatları alanında UNESCO’nun yaratıcı kentler listesine katıldı. Bu gelişme İran kentlerine uluslararası deneyimlerden yararlanarak sahip oldukları değerleri dünyaya daha iyi tanıtma fırsatı sağladığı belirtiliyor.

UNESCO’nun yaratıcı kentler şebekesi 2004 yılında ve yaratıcılıktan kentsel sürdürülebilir kalkınma yönünde stratejik bir etken şeklinde yararlanan kentlerin arasında iş birliğini geliştirmek amacıyla kuruldu. Bu şebekeye katılan onlarca kent ise ortak bir hedef doğrultusunda iş birliği yapıyor: Uluslararası düzeyde aktif iş birliği ve kentsel kalkınma programlarına kültürel yaratıcılığı ve sanatları yerleştirmek.

Bu şebekeye katılan kentler tüm olumlu faaliyetlerini diğer kentlerle paylaşmak ve kamu ve özel sektörler ve medeni toplum arasında iş birliği yaratmak ve sonuçta yaratıcılığı, üretimi, kültürel ürünleri ve hizmetleri geliştirmek ve yaratıcı yenilikçi odakları ilerletmekle yükümlü hale geliyor...

UNESCO’nun yaratıcı kentler şebekesi yedi yaratıcılık alanını kapsıyor: El sanatları, yerel sanatlar, medya eksenli sanatlar, film, tasarım, yemek bilimi, edebiyat ve musiki.