Türkiye FETÖ’nün “siyasi ayağı” hâlâ ortada yok / Mehmet Y. YılmazID:49118
Yayınlanma:
07 Kas 19

Devletin bütün olanaklarına sahip birisi olarak, biz sıradan gazetecilerin bile gördüğünü görmeli ve bu örgütün devleti ele geçirmeye çalışan bir gizli örgüt olduğunu anlamalıydı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu kez de Nazlı Ilıcak ile Ahmet Altan’ın cezaevinden tahliye edilmelerine öfkelendi.

Önce şunu söyledi:

“15 Temmuz öncesi FETÖ’nün değirmenine su taşıyan malum şahısların bazıları beraat etmiş, bazıları da adli kontrol şartı ile tahliye edilmişlerdir.”

Bunun 15 Temmuz şehitlerine yapılan haksızlık ve hadsizlik olduğunu da ekledikten sonra şöyle konuştu:

“FETÖ’nün siyasi uzantıları konusunda henüz mesafe alınmaması da ister istemez kafalarda soru işaretlerine neden olmaktadır.”

Böyle hissettiğim için biraz huzursuzlandım tabii ama bu kez Devlet Bahçeli ile aynı hissiyatı paylaşıyorum: FETÖ’nün siyasi ayağı nerede?

Biliyorsunuz TBMM’de bunun için bir Araştırma Komisyonu bile kuruldu ama hazırladıkları uyduruk rapor bile ortada yok.

TBMM Başkanı, raporun “resmen tamamlanmadığını, kadük olduğunu” söylüyor.

Oysa bu raporu, Komisyon Başkanı Reşat Petek’in, zamanın TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a medya önünde teslim ettiğini dün gibi hatırlıyorum!

Komisyonu zaten doğru dürüst çalıştırmamışlardı, şimdi yazılan o raporu da yok sayıyorlar!

Şurası açık: İktidar istiyor ki FETÖ’nün siyasi ayağının zaten bulunup, cezalandırıldığına inanalım!

Yani çok ilginç bir gizli örgüt bu: En sıradan kamu kurumunda bile örgütlenmeye çalışmışlar, kendi adamlarını üst makamlara koymaya uğraşmışlar ama iş siyasete gelince alt kademedeki bir kaç ilçe başkanı ile yetinmişler!

Buna inanırsak, FETÖ’nün AKP içindeki uzantılarını kurcalamayacağımızı, AKP’nin bu işin büyütülmesindeki rolünün tartışılmayacağını düşünüyor olmalılar.

FETÖ denilen örgütün AKP iktidarı döneminde palazlandırıldığını, devletin neredeyse bütün önemli kadrolarının bunlara teslim edildiğini biliyoruz.

Zaten Cumhurbaşkanı da söylemişti, “ne istedilerse verdim” diye!

Birbirleri ile iktidar paylaşımı yüzünden kavgaya girişmeselerdi, kim bilir şu anda başımıza birlikte ne çoraplar örüyor olacaklardı.

Şurası çok açık: Hükümet, Fethullahçıların dershane tekerine çomak sokmasaydı, onlar da ellerindeki 17 – 25 Aralık kayıtlarını ortaya çıkarmayacaklardı.

Onlar bu kayıtları ileride kullanmak için kendilerine saklayıp, sonra hükümeti devirmek için ortalığa saçmasalardı, Adliye’de, İçişleri’nde, Silahlı Kuvvetler’de bildiklerini okumaya, örgütlenmeye devam edecekler ve belki de devleti tamamen ele geçirip, beceremedikleri darbeyi o zaman vuracaklardı.

Ama olmadı. İki tarafın iktidarı paylaşamama hırsı demokrasi için yararlı oldu, foyaları ortaya çıktı.

Bütün bu süreç nedeniyle sorumlu tutmamız gereken en önemli kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Devletin bütün olanaklarına sahip birisi olarak, biz sıradan gazetecilerin bile gördüğünü görmeli ve bu örgütün devleti ele geçirmeye çalışan bir gizli örgüt olduğunu anlamalıydı.

“Görmedim” demesine inanmam.

Devletin bütün raporlarına ulaşma olanağı vardı. Kumpas soruşturmalarının tam merkezinde yer aldı, delillerin uydurulduğunu, hukuk içinde kalınmadığını görebilecek durumdaydı.

“Kandırıldım, milletim affetsin” diyor. Milletin affedebilmesi için bu örgütün siyasi ayağının tamamen ortaya çıkarılması gerekir.

“FETÖ üyesi olmasa da amaçlarına yardım etmek” yazı yazanlar için geçerli bir suç ise o örgütün devlet içinde köklerini iyice salmasından sorumlu olanlar için de geçerli bir suç olmalıdır.

Ve hepimiz biliyoruz ki “FETÖ üyesi olmasa da bu örgüte en çok yardım eden kişi” Erdoğan’dan başkası da değil!

Kim bilir, belki de bu nedenle bu örgütün siyasi ayağına sıra bir türlü gelmek bilmiyor!