Ortadoğu Irak Başbakanı'ndan Merciliğe LebbeykID:49214
Yayınlanma:
09 Kas 19

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Dini Merciliğe açık bir mektup yazarak, kabinede önemli değişiklikler yapmak ve seçim kanununu reform etmek istediğini belirterek, gösterilerin Iraklı siyasilerin değişikliği kabul etmelerine katkı sağladığını belirtti.

Abdulmehdi bugün yayınladığı bildiride, Irak Yüksek Dini Merciliği'nin açıklamalarını çok değerli niteleyerek, protestoların reform ve değişiklikler için en önemli araçlardan olduğunu, bununla birlikte, bu itirazların toplumun normal yaşama dönmesine imkan vermesi gerektiğini kaydetti.

Irak Başbakanı, hükümetin kendini halkın ve yasama organlarının iradesi üstünde bir güç  olarak görmediğini ifade ederek, protestocular ile birebir görüş birliği içinde olduğunu, reformların kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Irak Başbakanı ayrıca, yargı ve hükümetinin yasalar dışında saldırı düzenleyip, adam kaçıran veya gözaltına alan kişiler hakkında soruşturma başlatılacağını da duyurdu.

Irak Yüksek Merciliği dün, bir kez daha göstericilere karşı şiddetten uzak durulması ve eylemcileri katledenlerin takip edilmesi gerektiğini belirtti.