Ortadoğu Irak Hizbullahı: ABD Irak halkı ve güvenlik güçleri arasında çatlak oluşturmaya çalışıyorID:49258
Yayınlanma:
11 Kas 19

Irak Hizbullah Tugayları sözcüsü Cafer el'Hüseyni, gönüllü halk güçleri Haşd'üş Şabi'nin halkın taleplerini desteklediğini belirterek, 'ABD'nin Irak halkı ve güvenlik güçleri arasında çatlak oluşturmak ve fitne çıkarmaya dayalı açık çalışmaların olduğu görülüyor' dedi.

El'Alem kanalına göre, El'hüseyni, dün Lübnan el'Meyadin kanalına verdiği demeçte, Haşdüş Şabi'nin Irak halkının taleplerini desteklediğini belirterek, 'Irak direnişi  de gösterilerde  yer alıyor ve barışçı gösterileri de koruyor' dedi.

Irak Hizbullah Tugayları sözcüsü, Amerika'yı Irak'ta yaşanan bütün olumsuzlukların sorumlusu olarak görürken, 'Amerika, hatta elektrik üretecek elektrik santrallerinin yapımıyla ilgili ABD dışında şirketlerle anlaşmaya da engel olmuştur' dedi.

el'Hüseyni, İran'ın Irak'a desteklerine de temas ederken, 'İran İslam Cumhuriyeti, Irak'ın en önemli müttefiği ve hamisidir ve Iraklıların IŞİD ile mücadelesinde İran Irak'a yardım etmiştir' dedi.

Irak Hizbullah Tugayları daha önce yaptığı açıklamada, Irak'ta son haftalarda düzenlenene yolsuzluk ve ekonomiyle ilgili protesto gösterilerinin şiddete dönüşmesinde Amerika ve ırkçı İsrail'in  parmağının olduğunu bildirmişti.