İran Emperyalizm ve Siyonist rejimle mücadelede ön sıradayızID:49363
Yayınlanma:
14 Kas 19

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “ABD, Filistin meselesini parayla çözmeye çalıştı ve bunu “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelendirdi. Ancak bunda başarılı olamadı” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün sabah saatlerinde Tahran’da gerçekleşen 33. Uluslararası İslami Birlik Konferansı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, başta ABD olmak üzere bazı Batılı ülkelerin uzun yıllardır İslam dünyasına karşı cinayet işlediğini belirtti.

ABD, Filistin meselesini parayla çözemedi

Cumhurbaşkanı Ruhani, düşmanların istedikleri hedeflerine ulaşamadığını belirterek, “Onlar, İsrail’in bölge halkı ve hatta Filistinliler tarafından normal bir ülke olarak kabul edildiğini istiyordu. Hatta ABD bu meseleyi parayla çözmeye çalıştı ve bunu “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelendirdi. Öte yandan Kudüs’ü işgalcilerin başkenti yapmaya çalıştılar. Ancak bu doğrultuda herhangi bir başarı elde edemediler" ifadelerinde bulundu.

Son 30 yıl boyunca Afganistan, Irak ve Yemen dahil olmak üzere bölgede süregelen savaşlara ve çatışmalara dikkati çeken Ruhani, bütün bu cinayetlerin arkasında ABD ve Siyonist rejimin olduğunu belirtti.

ABD, bölgenin ve Müslümanların dostu değil

Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerinin devamında, “İslam dünyasındaki en önemli mesele, gençlere ABD’nin bölgenin ve müslümanların dostu olmadığını ve olmayacağını anlatmamızdır” ifadelerini kullandı.

Ruhani, konuya ilişkin olarak, “Kuveyt halkını kurtarmak, Uluslararası sularda güvenlik sağlamak ve terörle mücadele etmek için bölgeye geldikleri söyleyen Beyaz Saray yetkilileri, bugün net bir şekilde amaçlarının Suriye petrol kuyuları olduğunu ifade ediyorlar” diye konuştu.