SAYIN BÜYÜKANIT’A SON MEKTUPID:49550
Yayınlanma:
20 Kas 19

Zümer Süresi 30. ayet:“Elbette sen öleceksin, onlar da ölecek.Sonra da kıyamet gününde rabbinizin huzurunda davalaşacaksınız.”

İstanbul'da bir süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenilen Filiz Büyükanıt önceki gün hayatını kaybetti. Filiz Büyükanıt için öğle namazına müteakip Büyük Selimiye Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Yaşar Büyükanıt'ın rahatsızlığı nedeniyle cenazeye katılamadığı öğrenildi.

Her zaman daha iyisini ve fazlasını elde etmek için çalıştığımız fani dünyada hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz. Ölümü sadece etrafımızdan duyuyoruz ve ancak bir yakınımızı kaybettiğimizde hatırlıyoruz. Hâlbuki “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış!” sözünü düstur edindiğimizde hem dünyamızı hem de ahiretimizi kurtarabiliriz.

Kasas Süresi 77. ayetinden emredildiği gibi yaşarsak doğru oranı yakalamış oluruz: “Allah’ın sana verdiği servet ile ahiret yurdunu ara; dünyadan da nasibini unutma; Allah sana nasıl iyilik ettiyse sen de öyle iyilik et.”

Müslümanlar için Kur’an-ı Kerim’den seçtiğim 10 ayet:

Enbiya Süresi 34-35. ayetleri:

“Senden önce de hiçbir insana ölümsüzlük vermedik. Şimdi sen ölürsen, onlar ebedî mi kalacaklar?

Her can ölümü tadacaktır. Denemek için sizi kötü ve iyi durumlarla imtihan ederiz. Sonunda bize geleceksiniz.”

Nahl Süresi 70. ayet

“Sizi Allah yarattı, sonra da vefat ettirecektir. İçinizden, (sahip oldukları) bilgiden hiçbir şeyi bilmeyecek yaşa, ömrün en düşkün çağına kadar yaşatılanlar da vardır. Kuşkusuz Allah ilim ve kudret sahibidir.”

Mü'minûn Suresi 15-16. ayetleri:

“Sonra siz bunun ardından mutlaka öleceksiniz. Sonra da kıyamet gününde tekrar diriltileceksiniz.”

Zümer Süresi 30. ayet:

“Elbette sen öleceksin, onlar da ölecek. Sonra da kıyamet gününde rabbinizin huzurunda davalaşacaksınız.”

Necm Süresi 44. ayet:

“Öldüren de O’dur, yaşatan da.”

Tevbe Süresi 116. ayet:

“Bilesiniz ki göklerin de yerin de hükümranlığı Allah’ındır. Yaşatan O’dur, öldüren O’dur. Allah’tan başka sizin için ne bir dost ne bir yardımcı vardır.”

Duhan Süresi 8. ayet:

“O’ndan başka ilah yoktur, hayat verir ve öldürür. Sizin rabbinizdir, önceden gelip geçmiş ecdadınızın da rabbidir.”

Vakıa Süresi 60-61. ayet:

Aranızda ölümü biz takdir ettik; sizi benzerlerinizle değiştirmemiz ve bilemeyeceğiniz bir şekilde sizi yeniden var etmemiz hususunda bizim önümüze asla geçilemez.”

Cuma Süresi 8. ayet:

Şöyle de: "Biliniz ki, kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm, muhakkak gelip size çatacaktır. Sonra akıl ve duyularla idrak edilemeyeni de edileni de bilen Allah’a döndürüleceksiniz, O da size yapıp etmiş olduklarınızı bildirecektir."

Ahzab Süresi 16. ayet

Onlara şunu söyle: "Ölümden veya öldürülmekten kaçsanız bile bu kaçış size bir fayda vermeyecektir. Kaçıp kurtulmanız halinde de bundan çok az faydalanabileceksiniz."

İnsanlar doğar, büyür ve ölür. Bu durum hayatın bir kanunudur. Her gün onlarca hatta yüzlerce kişi hayatını kaybeder. Ancak bu kişilerin çoğundan haberimiz bile olmaz. Ünlü isimler hayatını kaybettiğinde ise tüm televizyon ve yayın organlarından bu durum kolaylıkla öğrenilebilir ama Her canlı ölecek. Gerçekten ölecek. İnanmazsınız belki ama  ölüm gerçek. Yemin ediyorum ki gerçek.

Ünlü veya ünsüz, sonunda herkes ölecek.

Sözüm Sayın Yaşar BÜYÜKANIT’a eşinizin cenaze törenine bile gidemiyorsunuz. Oysa size yönelik 2006 yılındaki iddianame hazırlanması ile ilgili olarak alakasız kaç kişi ailesinin yanına gidemiyor.  Oysa, olayın siz gerçek sorumlularını bildiğiniz halde adalete yardımcı olmuyorsunuz.  Son günlerinizde gelin hakka kavuşmadan hak için bir şeyler yapın. Cenazenize de  gerçeten sizi sevenler katılsın.

Diğer yandan; Türk tiyatrosunun yaşayan efsanelerinden Yıldız Kenter, akciğer rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede 17 Kasım akşamı hayatını kaybetmişti. Usta sanatçı için kendi adını taşıyan tiyatro sahnesinde bugün cenaze töreni düzenlendi.  Törende gözler Yıldız Kenter'in kızını aradı.

Her iki merhumeye de Allah rahmet eylesin.....