Yemen Yemenli 71 bin hasta kuşatma yüzünden hayatını kaybettiID:49614
Yayınlanma:
23 Kas 19

Yemen Sağlık Bakanlığı Cuma günü bir açıklama yaparak, 71 bin Yemenli hastanın saldırgan Suud ittifakının Yemen’e dayattığı kuşatma yüzünden hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yemen Sağlık Bakanlığı açıklamada, Suud rejiminin başını çektiği ittifakın Yemen topraklarına saldırdığı ilk günden bu yana en az 43 bin Yemenli hasta tedavi için yurt dışına çıkmadıklarından dolayı hayatını kaybettiğini belirtti.

Yemen Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre 28 bin kanser hastası da kuşatma ve gerekli ilaç ve diğer tıbbi teçhizatın bu ülkeye verilememesi yüzünden hayatını kaybetti.

Suud rejimi Yemen topraklarına saldırdığı günden itibaren bu ülkeye karadan, havadan ve denizden kuşatma dayattı.

BM Genel Sekreteri Yardımcısı Mark Lowcock geçenlerde Yemen tarihin en korkunç insani faciası ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Suud rejimi ABD, BAE ve diğer bazı ülkelerin destekleri ile Mart 2015’te Yemen topraklarına saldırdı. Bu savaşta şimdiye kadar on binlerce Yemenli hayatını kaybetti, milyonlarca Yemenli de mülteci durumuna düştü. Suud rejiminin dayattığı savaş ve kuşatma Yemen’de gıda maddeleri ve ilaç kıtlığına da yol açtı.