İran... Sıra çuvaldız'da olmalıID:49619
Yayınlanma:
23 Kas 19

"Düşmanla iktisadi, siyasi, ticari cephelerde savaş, şahsiyet istiyor. Bu, İran'da elbette var. Ama bu şahsiyeti terörize eden kesimler de var. "Adalet yılı", "Direniş Ekonomisi" bunun için"

Bu halk 40 yıldır evladını verdi. Ekmeğini verdi, direndi. Elini öpecekken, elindekini çalmaya çalışanlar var...

Bu halkın derdi var. Halkın sözü var. Halkın sinesinde yanan ateşler var. Batının güdümüne girmiş, kalbine vatanı için kötülük doldurmuş, her türlü ihanete teşne kötülük ehli odaklar onların sesini bastırmasa, yakıp- yıkıp öldürmese, halk konuşsa iyi konuşacak. Nice yüzler kızartacak, nice tükürükler patlayacak suratlarda.

İmam Seyyid Ali Hamanei'nin ülke sorumlularıyla yaptığı ve kamuoyuna yansıyan konuşmalarının ana ekseninde Halkın hak ve hukukuna riayete hassasiyet telkini var. Dünyada benzeri az görülen, büyük fedakarlıklar göstermiş bir halkın tek bir kuruşunun, tek bir hakkının zayi edilmesinin vebaline karşı duyarlılık gösterilmesi tavsiyesi var.

Can vermiş, kan vermiş, mal vermiş bu halk, bunlardan zerre kadar incinmemiş. 40 yıldır bizim uzaktan seyrettiğimiz, onun iliklerine kadar hissettiği, altında onulmaz acılar çektiği nice Emperyal zulümler var. 
Baskılar karşısında haysiyetini yitirmemiş, ihanet etmemiş; her devrim yıldönümlerinde sokaklarda milyon milyon, Devletine omuz vermiş...

Ancak, bütün amacı, "Ali(as)'nin Devleti" olma yolunda kendi sorumluluğunu yerine getirmek olan halkın, incindiği yığınca işler de var. 

Rüşvet, suistimal, liyakatsizlik, sınıf zırhına bürünüp hakkedişsizliği temsil var. Bunların varlığı, savaş cephelerinde yere yığılanların kanını namus bilen nice sorumluluk sahibi idarecileri de Ebuzer etmekte!

Bu murdarlar, binbir emekle elde edilen haysiyetin, fedakarlığın, millet direncinin de katili.

Bunların yarattığı incinmenin telafisi de zor! İstismara götüren israf ehli, cebini dolduran bîhaya, etrafını kayıran her bir yetki hırsızı, halkın yüreğine saplanan hançeri temsil ediyor. Hançer kanatıyor, kanı görenin feryadıdır İmam Seyyid Ali Hamanei ve onun cefakar / fedakar dostları...

Ne yapabiliyor, neyi yapabiliyorlar? Kaderleri Ali(as)'yle aynı. Bir cephe Sıffin, diğeri Cemel, bir başkası Nehrevan...

Zannediyor musun ki, Karun bir kişi ve bir zamandadır?!
Ki, Şeytan her daim ve her zaman için...

Düşmanla iktisadi, siyasi, ticari cephelerde savaş, şahsiyet istiyor. Bu, İran'da elbette var. Ama bu şahsiyeti terörize eden kesimler de var. "Adalet yılı", "Direniş Ekonomisi" bunun için.

İran içinde ve dışında Direnişin itibarını, iktisadını, hakkını hukukunu zayi eden kesimlerle artık yüksek sesli mücadele gerekiyor. Hem dünya iktisadi krizi hem de İran halkının dayanma gücü bunu ciddi ciddi gündemleştirmeyi öğütlüyor. "Düşmana malzeme vermeyelim" demek, sorunları halının altına süpürmek demek!

Namuslular, namussuzlardan cesaretli olmak zorundadır. Yetimin hakkı uğruna...

İran halk gösterileri her daim uyarıcı ve öğretici mesajlar içerdi. Halkın bu tavrı, ülkenin Önderliği ve fedakar yöneticilerin de elini güçlendirmekte. İmam'ın gençlere tavsiyesinde uyanık olmalarını, ülke ve dünya meselelerine ilgili olmalarını istemesi de bundan. Son birkaç gösteride hainlerin ihaneti bu manada mesajların da bastırılmasına sebep oldu. 

Yoksa, nânecib'i ifşa'dan zarar gelir mi?