Alıntı Yazılar İktidarın ‘Alevi’ hassasiyeti yanıltıcı mı? / Akif BekiID:49852
Yayınlanma:
30 Kas 19

Alman istihbaratı 'Alisiz Alevilik' projesi yürütüyor, mezhep fitnesini kaşıyarak Türkiye'yi bölüp parçalama entrikası kovalıyor derseniz... İstemesine isteyebilirler. Ama siz provokasyona açık kapı bırakmadıktan, karanlık parmakların sızacağı toplumsal çatlakları kapattıktan, din, ırk ve mezhep ayrımcılıklarına geçit vermedikten sonra... Yabancı servislerin böyle emelleri, hevesleri olsa kaç yazar?

Deniyor ki aile, CHP'li ilçe belediyesini suçlamasa iktidar da olayı bu kadar umursamazdı. Yani İzmir'de kapısına 'Defol Alevi' yazılıp çarpı konan aileye, siyasi beklentiyle sahip çıkılıyor.

O kadar basit mi? Altından bir CHP'li çıkacak diye mi üstüne topyekün gidiliyor? Ciddiye alınmasına, duyarlılık gösterilmesine sevinmek için erken mi?

Aile, tartıştığı belediye başkan yardımcısından şüphelendiğini söylemese AK Parti sözcüleri ciddiye almayacak, iktidar medyası büyütmeyecek miydi? Bunun için mi köpürtülüyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik teşkilatlarının üstünde çalıştığını, sorumluların mutlaka yakalanacağını ve hesap sorulacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu ile AK Parti sözcüleri, saldırıyı kendilerine yapılmış saydıklarını  açıkladı. 

Nasılsa ucu bir CHP'liye uzanacak diye, kimi suçüstü yakalayacaklarını bilmenin rahatlığından mı dersiniz?

Oysa...

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda dün basın toplantısı düzenledi. İddiaya çok öfkeli, ateş püskürüyor.

Aileyle, yaşadıkları mahallenin imar ve altyapı sorunları yüzünden gerildiklerini Başkan da doğruluyor. Ama aralarındaki gerginliğin, 'Defol Alevi' provokasyonuyla ilişkilendirilmesini şiddetle reddediyor.

Polisin yanı sıra MİT'in de seferber edildiğini biliyormuş. Bundan memnun görünüyor Başkan. Soruşturmaya güveniyor. Failler bulunduğunda gerçeğin anlaşılacağından emin konuşuyor.

Doğru tepki bu olmalı değil mi?

İç yüzünün aydınlatılmasından CHP'li başkanın korkusu yokken iktidarın niyetinden kuşkulanmanın alemi ne?

Hem başka hesap varsa bile tutar mı?

Bir CHP'linin olayla irtibatı tespit edilse, Alevi-Sünni çatışmasını kışkırtarak içimizi karıştırmak isteyenin CHP olduğuna mı inanılacak?

Partili Aleviler, bu yüzden oy vermekten vaz mı geçecek; CHP'yle araları mı açılacak?

Hadi canım, külahıma anlatın.

Hem 'kimlik siyasetinin bütün inceliklerine vakıflar, kutuplaştırma sanatını onlara sorun' diyecek, din ve mezhep duyarlılıklarına oynamakta ustalaşmakla suçlayacaksınız... Hem de böyle bir nefret saldırısını kullanarak CHP'yi Alevilerin gözünde şeytanlaştırabileceklerine ihtimal verdiklerini düşünecek, bu acemiliği onlara yakıştıracaksınız?

CHP'yi Alevi düşmanı gösterme fırsatı sanıp bundan yararlanmaya kalkacağını vehmetmek, AK Parti'yi hafife almaktır. Asıl safdillik bu olur.

Ha... İktidarın yaklaşımında da sorunlu taraflar var.

Alman istihbaratı 'Alisiz Alevilik' projesi yürütüyor, mezhep fitnesini kaşıyarak Türkiye'yi bölüp parçalama entrikası kovalıyor derseniz... İstemesine isteyebilirler.

Ama siz provokasyona açık kapı bırakmadıktan, karanlık parmakların sızacağı toplumsal çatlakları kapattıktan, din, ırk ve mezhep ayrımcılıklarına geçit vermedikten sonra... Yabancı servislerin böyle emelleri, hevesleri olsa kaç yazar?

İktidarın, nefret suçlarını önemsizleştirmesindense önemsemesi her halükarda iyidir. Medyanın, 'abartmayın' diye ufaltmasındansa büyütmeyi seçmesi daha iyidir. Siz de sevinin.Akif Beki/Karar