Suriye Şam: ABD'nin Suriye anayasası ile ilgili görüşü değersizdirID:49877
Yayınlanma:
01 Ara 19

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Suriye anayasa komitesi ile ilgili açıklamasına tepki göstererek, ABD'nin bu komite ile ilgili görüşünün değersiz olduğunu vurguladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığından güvenilir bir yetkili yaptığı açıklamada Cenevre'de düzenlenen Anayasayı Tartışma Komitesinin oturumlarıyla ilgili Amerikan Dışişleri Bakanlığından yayınlanan bildirinin, ABD’nin ülkelerin içişlerine müdahale etmesi, özel ajandasını dayatması ve şimdi de komitenin işlerine karışmasının bariz örneğini bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Kaynak, Suriye Cumhuriyeti'nin bu komitenin Suriyeli çeşitli gruplar arasında diyaloğu olduğunu belirterek, hiç kimsenin buna müdahale etme veya herhangi bir gerekçe ile içindeki herhangi bir tarafı destekleme hakkının olmadığını ve Birleşmiş Milletler’in özel temsilcisi Geir Pederson’un görevinin sadece komite tartışmalarını ve işlerini kolaylaştırmakla münhasır olduğunu dile getirdi.

Kaynak, ABD veya başkasından gelecek herhangi bir görüşün değersiz olduğunu, komite çalışmaları, diyaloğunun tabiatı, şekli ve içeriğini etkilemeyeceğini vurguladı.