Türkiye Türkiye kaç IŞİD'liyi sınır dışı etti?ID:49897
Yayınlanma:
01 Ara 19

İçişleri Bakanlığınca 3 haftada 21 yabancı terörist savaşçı (YTS) ülkelerine sınır dışı edildi, geri gönderme merkezlerinde 938 yabancı terörist savaşçı kaldı.

Türkiye Suriye'nin kuzeyine yönelik Barış Pınarı Harekatında yüzlerce IŞİD'liyi de yakaladı. Avrupa ülkeleri her ne kadar bu IŞİD'lilerin Türkiye, Irak ve Suriye'de kalması ve buralarda yargılanmasını istese de Ankara bu duruma karşı çıkıyor. IŞİD'lileri vatandaşı oldukları ülkelere gönderiyor. Gönderilen yabancı terörist savaşçıların çoğu ülkelerine ulaştıklarında havalimanında gözaltına alınıyor. Kadın ve çocuklar ise rehabilitasyon kapsamına alınıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İçişleri Bakanlığınca YTS'lerin ülkelerine sınır dışı edilme işlemleri devam ediyor.

Bu kapsamda 11 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında 13 Alman, 2 Belçikalı, 2 Hollandalı, bir Danimarkalı, bir İngiliz, bir ABD'li ve bir İrlandalı Türkiye'den sınır dışı edildi.

Suriye'de yakalanan YTS'lerin uyruk tespit çalışmaları tamamlanırken, detaylı mülakatlarda sona yaklaşıldığı ve ilgili ülkelerle temas kurulduğu öğrenildi.

938 IŞİD'Lİ GÖNDERİLMEYİ BEKLİYOR

Türkiye'ye yasa dışı yollardan giren veya yasal giriş yapıp zamanla yasa dışı hale gelen yabancıların sınır dışı işlemleri tamamlanıncaya kadar idari makamların kararıyla zorunlu olarak tutuldukları geri gönderme merkezlerinde halen 938 yabancı terörist savaşçı bulunuyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28 Kasım'da İzmir'de düzenlenen "Ege Bölgesi Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı"nda, "11 Fransız vatandaşı IŞİD'liyi aralık ayının hemen başında Fransa'ya gönderiyoruz." açıklamasını yapmıştı.

9 BİNE YAKIN IŞİD'LİNİN TÜRKİYE'YE GİRİŞİ ENGELLENDİ

Yurt içindeki operasyonlarda da 2016-2019 arasında toplam 1058 IŞİD'li etkisiz hale getirildi.

Güvenlik güçlerince son iki yılda terör örgütü IŞİD'in 5 eylem girişimi önlendi.

Bu yıllarda, yabancı terörist savaşçı olduğu değerlendirilen 8 bin 922 kişinin de ülkeye girişi engellendi.