Fikir ve Analiz Irak Başbakanı Abdulmehdi Neden İstifa Etti?ID:49909
Yayınlanma:
02 Ara 19

"Dışarıya bağlı karşıt hareketlerin esas amacı, Irak’ta güç boşluğu oluşturmak ve bu ülkeyi siyaset ve güvenlik alanlarında istikrarsızlığa sürüklemektir. Aynı mihraklar, başbakanın seçilmesi ve yeni kabinenin kurulmasında da, son iki aydaki gidişatı takip ederek, Irak’ta şiddet ve gösterilerin son bulmasına engel olmaya çalışacaktır."

Adil Abdulmehdi, geçen yılın ekim ayında hükümeti kurmakla görevlendirilmişti ve yeni hükümeti kurmasının üzerinden sadece bir sene geçerken başbakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı. 

Irak Başbakanı’nın istifa etme nedenlerinin en başında, yüksek dini merciliğin iktidarda değişiklik yapılmasına ilişkin çağrısına olumlu yanıt vermesidir. Irak büyük dini mercii Ayetullah Sistani’nin temsilcisi Ahmed el-Safi, Mukaddes Kerbela kentinde Cuma namazı hutbelerinde, kan akması ve reform yolunda müsamahakarlığın Irak için ağır bedelleri olduğuna işaretle, parlamentodan bizzat kendisinden kaynaklı hükümeti gözden geçirmesini isteyerek, seçim kanununu hızlı şekilde onaylamak suretiyle, sağlıklı parlamento seçimlerinin düzenlenmesi için zemin sağlamasını istedi.

Adil Abdulmehdi’nin istifasının ikinci nedeni ise, şiddeti durdurmak, insanların can güvenliğini korumak ve bazı karşıt hareketlerin olaylardan faydalanmasını önlemekti.

Geçtiğimiz iki ayda, Amerikan-Arap-Siyonist cephesi  destekli iç muhalefet ve kriz çıkaran mihraklar, halkın barışçıl eylemlerinden faydalanarak, barışçıl protestoları şiddete dönüştürdüler. 

Aynı cephe, medya üzerinden eşzamanlı olarak Haşdi Şabi’ye yoğun şekilde saldırmaya başladılar. Oysa Haşdi Şabi, Irak’ta yaşanmakta olan krize asla müdahale etmemiştir. Aslında, Amerikan-Arap-Siyonist cephesi, Irak ve Lübnan gibi ülkelerde yasal organları devre dışı bırakmak ve demokrasiyi yok etmekle, güç boşluğu oluşturmaya gayret gösteriyorlar. 

Irak’taki şiddet eylemleri de ABD Başkan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanı’nın bu ülkeye yaptığı ziyaretlerin ardından tırmanmıştır.

Abdulmehdi’nin istifasının 3. nedeni ise, kendi hükümetinin sürmesiyle mevcut krizin son bulmayacağı neticesine ulaşmasıydı.

Irak Başbakanı Abdulmehdi, iktidarda bir sene gibi kısa bir süre kaldığı için ülkenin ekonomik, toplumsal durumu ve geçim şartlarının iyileşmesinden az bir şey yapmış olsa da, güvenliğin geri kazanılması ve halkın taleplerinin karşılanması için bir çözüm bulunması için kendi görevinden istifa etti.

Ancak, Abdulmehdi’nin başbakanlıktan istifa etmesiyle Irak’taki olaylar ve şiddet eylemleri son bulacak mı?

Abdulmehdi’nin istifası bazı gruplar ve eylemcilerin memnuniyetine yol açsa ve hatta protestoların geçici olarak durmasına sebebiyet verebilse bile, ancak Irak'ta gösteriler ve şiddetin son bulacağı pek düşünülmüyor.

Dışarıya bağlı karşıt hareketlerin esas amacı, Irak’ta güç boşluğu oluşturmak ve bu ülkeyi siyaset ve güvenlik alanlarında istikrarsızlığa sürüklemektir.

Aynı mihraklar, başbakanın seçilmesi ve yeni kabinenin kurulmasında da, son iki aydaki gidişatı takip ederek, Irak’ta şiddet ve gösterilerin son bulmasına engel olmaya çalışacaktır.

Başka bir konu ise, Irak Anayasasının 79. Maddesi uyarınca, herhangi bir gerekçeden dolayı başbakanın görevinden istifa etmesi halinde, cumhurbaşkanı bu görevi üstleniyor olmasıdır.

Ayrıca Anayasa’nın 74. Maddesi uyarınca, cumhurbaşkanı parlamentoda en fazla üyesi olan fraksiyonun adayını 15 gün zarfında kabineyi kurmakla görevlendirmesi gerekiyor.

Abdulmehdi’nin istifasının parlamento tarafından kabul edilmesi halinde, parlamento, şiddet eylemlerini durdurmak için yeni başbakanı seçmekte elini çabuk tutması gerekiyor ve kurulacak yeni kabine de, reform ve yolsuzlukla mücadele konusunda ciddi irade ve kararlılığa sahip olmalıdır./