Politika CHP Sözcüsü Öztrak: Önce 2019 yılında kriz nedeniyle asgari ücrette meydana gelen tahribatı telafi etmeliID:49911
Yayınlanma:
02 Ara 19

2020 asgari ücret için görüşmeler bugün başladı

CHP Tekirdağ Milletvekili, Parti Sözcüsü ve Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu Toplantısının sürdüğü sırada açıklanan büyüme rakamları ile bugün başlayan asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı'nın gündeminde gelecek yıl için belirlenecek asgari ücret, Bugün açıklanan yılın üçüncü ayında gerçekleşen büyüme rakamları, işsizlik ve hayat pahalılığı arasında sıkışan, borçlar altında ezilen vatandaşların durumu ile ülkedeki diğer gelişmelerin olduğunu söyleyen parti sözcüsü, "Bu seneki görüşmelerde 3 işçi sendikaları konfederasyonunun, birbirleriyle görüştükten sonra  masaya oturmalarını önemsiyoruz" dedi.

Asgari ücret pazarlığına başlamadan önce asgari ücreti yeniden değerleme katsayısıyla artırarak, asgari ücret üzerinde 2019 yılında enflasyon, kriz nedeniyle meydana gelen tahribatı telafi etmek gerektiğini söyleyen Öztrak, "Ondan sonra pazarlığa başlamak lazım. Aksi takdirde devletin alacağına ayrı, vereceğine ayrı enflasyon uygulaması gibi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün olmaz" diye konuştu.

Öztrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bu seneki görüşmelerde 3 işçi sendikaları konfederasyonunun, birbirleriyle görüştükten sonra  masaya oturmalarını önemsiyoruz. Biz CHP olarak bu konudaki düşüncelerimizi önce sayın genel başkanımız sonra bizler Türk-İş ziyaretimizde bir defa daha açıklamıştı. Devlet, kendi aldığı maktu belgelere, harçlara ve para cezalarına yüzde 22,58 oranında zam yaptı. Niçin? Geçtiğimiz yıl enflasyon nedeniyle uğradığı kaybı telafi etmek amacıyla yaptı. Dolayısıyla, bu oran 2019 yılındaki enflasyon kaybını telafi edecek oran, yani yeniden değerleme katsayısı. Bu nedenle asgari ücret pazarlığına başlamadan önce bir defa asgari ücreti bu yeniden değerleme katsayısıyla artırarak, asgari ücret üzerinde 2019 yılında enflasyon, kriz nedeniyle meydana gelen tahribatı telafi etmek lazım. Ondan sonra pazarlığa başlamak lazım. Aksi takdirde devletin alacağına ayrı, vereceğine ayrı enflasyon uygulaması gibi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün olmaz. 

"Ekonomik ktrizin son bir yılda 789 bin yurttaşımızı işinden ettiğini biliyoruz. İşsiz kalan her 100 kişiden 78'i en düşük maaş alan kesme mensup. Diğer taraftan bakınca bütçe açıklarının geldiği yer itibariyle bütçyi desteklemek amacıyla harcanan kaynakların da sınırlandığını görüyoruz. 

"Krediye krediyle takla attırarak geldiğimiz noktada büyüme falan ortada yok. Bütün dünyanın kabul ettiği bir şey var. En kırılgan kesimlerin gelirlerini artırmanız lazım ki ekonomi canlansın."

"Önce yüzde 22,5'lik kısmını koyacak onun üstüne de talebi artırmak için yüzde 5 kadar da ilave yapmalısınız. Bu da 2 bin 578'in biraz üstü oluyor. "

"Üçüncü çeyrekte yüzde 2 olan artışın üçüncü çeyrekte binde 4'e düştüğünü görüyoruz. Bu büyüme konusunda soru işaretlerine neden oluyor.

"Büyümenin hem kalitesi hem de sürdürülebilirliği açısından önemli olan bir diğer husus, yatırımlar. Yatırım yapacaksınız ki iş imkanı verebilesiniz, ki milletin tenceresi dolsun. Bu yatırımda son beş çeyrektir daralıyor. "

"Rakamlar, büyümenin istihdam yaratmadığını ortaya koyuyor. Bu büyüme işsizlere yaramıyor. Bu sadece İstanbul'ada parasını borsaya yatıran bir avuç yandaşa ve Londra'daki bir avuç insana yarıyor."

"Albayrak, arkadaşına talimat verdi şunu 5 çıkar diye."

"İş gücü ödemelerinin milli gelir içindeki payı yeni açıklanan rakamlara göre de düşmeye devam ediyor. Yani her yıl yaratılan pastadan çalışanlara daha az ödüyoruz."

"Bir yıllık GSYH 734 milyar dolar olmuş. Bu rakam 2008 yılındaki GSYH'nın bile altında. Az gitmişiz uz gitmişiz Ak Parti döneminde 11 yıl geriye gitmişiz.Uyarıyoruz, artık aspirin tedavisinden vazgeçin. milletin derdine derman olacak tedbirleri alın. 

"2020 bütçesinin görüşmeleri sona erdi. Şimdi artık genel Kurul'da tartışılacak. Ama çok ilginç bazı bakanlar için bu komisyon adeta günah çıkarma odasına dönüştürdü. Önce ağlık Bakanı çıktı kamu hastanelerinin bütçe kaynaklarıyla yapılacağını söyledi. Bir de şehir hastanelerinin büyüklüğünden dolayı yönetim sıkıntısı yaşanabileceğini söyledi. Sonra Ulaştırma bakanı çıktı. Osmangazi Köprüsü'nde çok yüksek garanti parası verdik, kimse bunu ödeyemez, o yüzden bu parayı düştük diyor."

"Derhal bu köprünün ismini değiştirin, buna deli dumrul köprüsü deyin. Geçenden 30, geçmeyenden döve döve 40 akçe. "

"Bir tarafta el kadar bebeğe tek taş yüzük takanlar, diğer tarafta ailesiyle birlikte canına kıyan vatandaşlar var. Milletimizi inim inim inliyor ama saray duymuyor."

"Adil Öksüz'ün yeri biliyorsa gereği derhal yapılmalıdır. Bu kişi derhal yakalanmalıdır. Ekonomiyi düzeltmek için millete hiçbir şey veremeyen tek adam devleti yerine parlamenter sistemi kurmak durumunda olduğumuzu görüyoruz. "

Soru-Cevap

Eskişehir'den gelen kadın cinayeti. Adalet Bakanı'nın açıklaması var. Adalet bu sese kulağını kapatamaz" dedi. Bu açıklamayı nasıl değerlendirirsiniz? Millet ittifakı'nın belediyelerine karşı kamu bankalarının kredi vermemesi hakkında ne dersiniz? 

"Defalarca 25 defa müracaat etmesine rağmen şiddete uğrayan bir kadının sesini duymayan bir devletle karşı karşıyayız. Yasa var. Hele en son öldürülen bu kadına sana zulmeden, şiddet uygulayan erkekle barış denmiş. Olacak iş mi. Bunun kanunen denmesi mümkün dğeğil. Arkadaşlar burada bir zihniyet sorunu var. Kadınla erkeği eşit görmeyen bir zihniyet! Toplumu bu konuda yeniden eğitmek durumundayız. bu zihniyetle kadına şiddetle mücadele edilemez. Yasalar mevcut ama bunları uygulayacak zihniyet maalesef yönetimde yok. 

Kamu bankalarına muhalefet belediyelerine destek olmayın yönünde bir talimat verildiğini biliyoruz. Ama bizim büyükşehir belediyelerimiz de muhalefet belediyeleri olarak böyle bir ortamda milletin ihtiyaçlarına nasıl yanıt veririz diye önlem alıyorlar.

Türkiye'de çok garip olaylar yaşanıyor. Adalet Ve kalkınma Partisi'nin Genel Başkanı İstanbul Belediyesi zor duruma düşsün diye yağmur yağmasın duasına çıkmış durumda. Yağmur yağmazsa görürsün diyor. Kim görecek? İstanbullu. Kendi bakanı döneminde İstanbul'un su sorununu 2071'e kadar çözdük bir beyanatları var. Açık söylüyorum, bu zihniyet önümüzdeki dönemde genel seçimleri kaybettirecektir. Şu anda gördüğümüz korku genel seçimleri kaybetme korkusudur."

Soylu'nun en son yaptığı Adil Öksüz açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

"Atama bakanın yaptığı açıklama hiçbir ciddiyet taşımıyor. Adil Öksüz yakalanmalıdır.ç Bu darbeni,n diğer ayaklarını ortaya çıkarmakta çok etkili olacaktır. Bu konuyu cambaza bak laflarıyla geçiştirmek mümkün değildir." 

"CHP olarak İyi Parti olarak yine Saadet Partisi olarak baştan beri biz demokrasiyi geliştirme yönünde adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Buna yeni partilerin katılıyor olması da önemli bir gelişmedir."