Dünya Reuters'a konuşan Türk kaynaktan 'şantaj' tepkisi: Türkiye'nin NATO'da tam veto hakkı vardırID:49912
Yayınlanma:
02 Ara 19

Reuters'a konuşan bir Türkiye savunma kaynağı, Türkiye'nin NATO'nun Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı'na onay vermeyerek şantaj yapmadığını, ülkenin planları reddetmeye hakkı olduğunu söyledi.

Kaynak verdiği demeçte, "NATO, Türkiye'nin siyasi ve askeri olarak tam veto hakkına sahip olduğu bir kurumdur, burada prosedürler var" dedi ve ekledi: "Türkiye şantaj yapmıyor, böyle bir söylem kabul edilemez".

Yarın Londra'da başlayacak NATO zirvesine kısa süre kala Türkiye, Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı'na onay vermemişti. Ankara, bu kararı, YPG'nin tehdit olarak tanımlandığı Türkiye Savunma Planı belgesinin yayımlanmasına ABD'nin de aralarında olduğu 8 müttefikin izin vermemesi üzerine almıştı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa lideri Emmanuel Macron'un The Economist dergisine verdiği röportajda  Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak ABD ve Türkiye'nin tutumunu eleştirerek "NATO'nun beyin ölümüne tanık oluyoruz" demesine tepki göstermiş ve "Sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir" demişti.