Ortadoğu Bir ihanet vesikası daha! Ürdün'de 'İsrail işgali' provasıID:49998
Yayınlanma:
04 Ara 19

İsrail Cumhurbaşkanı Röven Rivlin ile Kral 2. Abdullah'ın kıdemli danışmanı Prens Gazi bin Muhammed'in Londra'da gizli bir görüşme yaptığı bildirildi. Görüşmenin, taraflar arasındaki tansiyonu düşürmek için ortak bir turizm projesi gerçekleştirmek için yapıldığı kaydedildi.

Ürdün ordusunun, İsrail rejimi ile sınırlarını paylaştığı batı dağlarından saldıracak muhtemel bir düşmana karşı tatbikat yapması, Siyonist medyada tedirginliğe yol açtı.

Middle East Eye’ın haberine göre Ürdün ordusunun, İsrail sınırından saldıracak farazi bir düşmana karşı tatbikat yapması, İsrail medyasında tedirginliğe yol açtı. 

Kraliyet Muhafız Tugayları tarafından düzenlenen 'Onur Kılıcı 2019' tatbikatı, Kral 2. Abdullah, Başbakan Ömer el Razzaz, milletvekilleri ve yüksek rütbeli subaylar tarafından takip edildi. 

İsrail medyası, tatbikatta İsrail'in adının açıkça geçmemesine rağmen, Ürdün yönetiminin köprüleri yıkmaktan bahsetmesinin açık bir mesaj olduğu görüşünü paylaştı. 

Tatbikatın Arapça adında geçen 'Kerame' ifadesinin, İsrail'in, 1968 yılında sınırdaki Kerame köyünde bulunan Filistin Kurtuluş Örgütü gerillalarına düzenlediği saldırının Ürdün tarafından püskürtülmesine atıf yapması da bu görüşü güçlendirdi.

Öte yandan, bu tatbikat İsrail rejimi ile Ürdün arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir döneme rastladı.

Ekim ayında, İsrail'in Ürdün Vadisinde 25 yıllığına kiraladığı iki arazinin kira süresini uzatma talebi Ürdün tarafından reddedildi. 

1994 barış anlaşmasının ardından kiralanan araziler İsrail tarafından tarım amaçlı kullanılıyordu.

İsrail'in keyfi olarak tutukladığı iki Ürdün vatandaşı, bir tanesinin, tutukluluğu protesto etmek için bir aydan uzun bir süre açlık grevine gitmesi sonucu Kasım ayında serbest bırakıldı.

Yüzlerce Ürdünlü, geçen hafta Ürdün'ün başkenti Amman'da, Ürdün'ün 2020'de yürürlüğe girecek bir anlaşma çerçevesinde İsrail'den doğalgaz ithal edecek olmasını protesto etti.

Ürdün ayrıca bu hafta, ülkeye yasadışı yollardan giren ve uyuşturucu taşıyan bir İsrailliyi mahkemeye çıkardı. Daha önceden suç işleyen İsrailliler İsrail rejimine iade ediliyordu.

Taraflar arasındaki barış anlaşmasının 25. yıldönümünde yani 26 Ekim'de iki tarafta da herhangi bir kutlama yapılmadı.

Öte yandan İsrail Cumhurbaşkanı Röven Rivlin ile Kral 2. Abdullah'ın kıdemli danışmanı Prens Gazi bin Muhammed'in Londra'da gizli bir görüşme yaptığı bildirildi. 

Görüşmenin, taraflar arasındaki tansiyonu düşürmek için ortak bir turizm projesi gerçekleştirmek için yapıldığı kaydedildi. Ancak Kral Abdullah, Kasım ayında ilişkilerin en kötü dönemde olduğunu söylemişti. 

Kral Abdullah, 'Eğer İsrail-Filistin sorununu çözmezsek İsrail Orta Doğu'nun gerçek bir parçası olamaz' ifadesini kullanmıştı.

Ürdün yönetiminin elinde, Jared Kushner'in hazırladığı ve Ürdün'ün Kudüs'te denetimi altında bulunan bölgeyi daraltan bir plan olduğu bilgisi bulunuyor.

İsrail rejiminin Batı Şeria'yı ilhak konusunda daha saldırgan davranması ise ilişkileri kötüleştiren başka bir etken oldu. 

Zaten Ürdünlü 'bilen' kaynaklara göre İsrail, Ürdün ordusu tarafından doğuya, yani Ürdün Krallığının topraklarına doğru genişlemek isteyen bir düşman olarak görülüyor. 

Öte yandan başkent Amman'da görev yapan bir Batılı ülke temsilcisine göre Ürdün ordusu doktrini, İsrail'in müttefik ya da ortak olarak kabul etmiyor. Zira bütün anlaşma ve düzenlemeler 1994 yılından sonra yapıldı.

1978’de Mısır, 1994’te de Ürdün İsrail rejimini tanıyarak barış anlaşması yapmış ve diplomatik ilişki başlatmıştı.