Ortadoğu İsrail’i İran’la muhtemel bir savaşta neler bekliyorID:50000
Yayınlanma:
04 Ara 19

Siyonist İsrailli yetkili: İsrail'in aylardır hükümet kuramamış olmasının düşmanlar açısından da bir fırsat doğurduğunu ancak İran'ın, Hizbullah'ın ya da Hamas'ın topyekün bir savaşa ilgi göstermediklerini söyledi.

İsrailli eski bir askeri yetkili, rejimin İran ve Hizbullah ile girişeceği bir savaşta daha önce görülmemiş manzaralarla karşılaşacağını ancak yok olmayacağını öne sürdü.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre isminin verilmesini istemeyen İsrailli eski bir askeri yetkili, rejimin İran ve Hizbullah ile girişeceği bir savaşta daha önce görülmemiş manzaralarla karşılaşacağını ancak yok olmayacağını iddia etti. 

İran ve Hizbullah'ın günde binlerce füze atacağını söyleyen yetkili, bunun alt yapıda büyük bir tahribata yol açacağını ve insanların sığınaklardan çıkınca daha önce görmedikleri bir durumla karşılaşacağını söyledi. 

İsrailli emekli asker, alt yapıda ağır bir tahribat oluşacak olmasına rağmen bunun telafi edilebileceğini ifade etti.

Yetkili, İsrail'in aylardır hükümet kuramamış olmasının düşmanlar açısından da bir fırsat doğurduğunu ancak İran'ın, Hizbullah'ın ya da Hamas'ın topyekün bir savaşa ilgi göstermediklerini söyledi. 

İran ile İsrail'in Suriye'de halihazırda bir savaş halinde olduğunu ifade eden yetkili, İran bu ülkede tehdit oluşturduğu sürece İsrail'in de İran hedeflerini vurmaya devam edeceğini ancak her iki tarafın da çatışmanın dozunu artırmayacağını öne sürdü.

İsrailli yetkili, Suriye'deki Rusya varlığı ile Lübnan ve Irak'taki karışıklıkların İran için önemli engeller olduğunu; ancak ABD'nin bölgeden çekilmesinin ise bir fırsat doğurduğunu belirtti. 

Her şeye rağmen İran'ın, İsrail'in ve Körfez ülkelerinin hiç birinin savaş taraftarı olmadığını öne sürdü.