Filistin Gantz ABD ile askeri pakta karşıID:50001
Yayınlanma:
04 Ara 19

İsrail Mavi ve Beyaz İttifakı Başkanı Benny Gantz, İsrail – ABD savunma paktının İsrail'in askeri eylem özgürlüğünü tehlikeye atacağını söyledi.

Times of Israel’in haberine göre İsrail Mavi ve Beyaz İttifakı Lideri Benny Gantz, İsrail ile ABD arasında savunma paktı oluşturma düşüncesini eleştirerek bunun İsrail'in onlarca yıldır devam eden savunma politikasına zarar vereceğini ifade etti. 

Attığı bir tweet ile görüşlerini paylaşan Gantz ayrıca, yolsuzluk davalarıyla başı dertte olan Başbakan Benjamin Netanyahu'nun söz konusu pakt ile ilgili görüşmeleri yürütebileceğinden endişe duyduğunu söyledi. 

Mavi ve Beyaz İttifakının kendi yönetiminde, İsrail'in eylemlerini ve İsrail ordusunun rejimi tehditlerden koruma yeteneğini sınırlandıracak herhangi bir uluslararası anlaşmayı desteklemeyeceğini ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail rejimi Başbakanı Benyamin Netyanyahu, İsrail'in Eylül ayında düzenlediği seçimlerin öncesinde ikili savunma paktı konusunu kısaca görüşmüştü. 

Netanyahu, konunun, pazar günü Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde tekrar gündeme geldiğini belirtti. Ayrıca, Netanyahu ile Gantz arasındaki koalisyon pazarlıklarında anlaşmazlık konusu olan, Netanyahu'nun başbakan olma isteğine bahane olarak gösterdiği 'yaklaşan diplomatik gelişmelerden' birisinin de ABD ile pakt olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan, İsrail'in ABD büyükelçisi Ron Dermer, pakt fikrinin, Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi ile ulusal güvenlik danışmanı Meir Ben Şabbat tarafından desteklendiğini açıkladı. Dermer, ABD yönetimindeki bazı kıdemli üyelerin ve bazı kıdemli senatorlerin de fikre sıcak baktığını ekledi.

Diğer taraftan da İsrail ordusundaki bazı yetkililer bir savunma işbirliği anlaşmasının İsrail ordusunun ellerini bağlayacağı ya da en azından eylem özgürlüğünü kısıtlayacağını düşünüyor. 

İsrail ile ABD arasında zaten çok güçlü askeri ilişkiler olduğunu hatırlatan yetkililer ayrıca böyle bir pakt ile İsrail askerlerinin ABD'ye yardım için denizaşırı ülkelere gitmek zorunda kalabileceği endişesi taşıyor.