Avrupa AB Troykası İran’ı BM’ye şikayet ettiID:50107
Yayınlanma:
06 Ara 19

Almanya, İngiltere ve Fransa’dan oluşan Avrupa Birliği troykası, BM’den İran’ın füze programıyla ilgili Güvenlik Konseyi kararı alınmasını istedi.

Times of Israel’in haberine göre Avrupa Birliği Troykası olarak bilinen Almanya, İngiltere ve Fransa, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup yazarak, İran'ı şikayet etti. 

Üç ülkenin temsilcileri, nükleer başlık taşıyabilen balistik füze geliştirdiği gerekçesiyle, İran’a karşı Güvenlik Konseyi kararı alınmasını istedi.

Mektupta, Şehab-3 balistik füze denemesine ait görüntülerin, İran'ın nükleer füze elde etmeye çalıştığının kanıtı olduğu iddia edildi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, konuyla ilgili açıklamasında, 5+1 grubu ile yapılan nükleer anlaşmadan haberdar olanların, İran’ın uzaya uydu göndermesinin ve füze denemelerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı kararının ihlali sayılmadığını bilmesi gerektiğini kaydetti. 

Zarif, 2231 sayılı kararın, İran’dan nükleer başlık taşıyabilen füze yapmamasını istediğini, İran’ın da zaten askeri nükleer programı bulunmadığını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov da geçtiğimiz günlerde, İran'ın uzay ve füze faaliyetleri ile hiç bir uluslararası yasayı ihlal etmediğini ifade etmişti.