Ortadoğu Abdulmehdi: Yeni hükümet gecikmemeliID:50108
Yayınlanma:
06 Ara 19

Irak’ta başbakanlık görevinden istifa eden Adil Abdulmehdi, ülkenin daha tehlikeli bir mecraya sürüklenmemesi için meclise istifa mektubunu geç sunduğunu söyledi

Yazılı bir açıklama yapan Adil Abdulmehdi, Irak bir kriz içerisinde olduğu için ve bu krizin daha da büyüyeceğini öngördüğü için istifa mektubunu sunmayı geciktirdiğini belirtti.

Irak’taki seçim sisteminin sadece partilere hizmet ettiğini kaydeden Abdulmehdi, mevcut seçim sisteminin iktidarı da tıkadığını ifade etti.

Yeni başbakanın bir an önce seçilmesi gerektiğini vurgulayan Abdulmehdi, protestocuların baskısı olmasa ülkede birçok şeyin değişmesinin kolay olmayacağını bildirdi.

Şimdiki hükümetin çok zor şartlarda olduğunu ve henüz 2020 yılı bütçesinin onaylanmadığını söyleyen Abdulmehdi, güçlü bir hükümetin gerekli olduğunu belirtti.

Abdulmehdi, geçtiğimiz Cuma günü istifa mektubunu Irak Parlamentosu’na sunmuştu.

Öte yandan, Irak eski başbakanı ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki, başbakanlık için destekledikleri bir ismin olmadığını belirtti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan el-Maliki, “Biz yüksek dini merci ile siyasi ve toplumsal güçlerin vasıflandırdıkları nitelikteki aday kim olursa onu destekleriz” dedi.