Filistin Siyonist İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdıID:50139
Yayınlanma:
07 Ara 19

İsrail rejimi ordusu, Hizbullah'ın, Lübnan'ın güneyindeki varlığını ve faaliyetlerini artırdığı değerlendirmesinde bulunduğu bildirildi.

Haaretz, Times of Israel ve Jerusalem Post’un haberine göre İsrail rejimi ordusu yaptığı gözlem ve değerlendirmelere dayanarak, Hizbullah'ın Lübnan'ın güneyindeki varlığını ve faaliyetlerini artırdığını bildirdi.

Hizbullah'ın, özellikle Suriye savaşı ile birlikte yeni savaş tecrübeleri edindiği ve Rıdvan komando gücünün Suriye'deki görevini tamamladıktan sonra asli görev yeri olan sınır cephesine döndüğü belirtildi. 

Sınıra çok yakın olmanın, Hizbullah'ın İsrail'e sürpriz saldırı gerçekleştirmek için avantaj sağladığı kaydedildi.

Uluslararası ve bölgesel düzeydeki tüm zayıflatma çabalarına rağmen Hizbullah’ın hem Suriye’de hem de Lübnan’dagüçlenmesi İsrail rejiminde kaygı yaratırken, İsrail ordusu 215. bölüğünün, Hizbullah ile muhtemel bir savaşa hazırlık için bir tatbikat gerçekleştirdiği bildirildi. 

İsrail rejimi ordusuna ait yüzlerce askerin katıldığı ve bir hafta süren tatbikatta son teknolojilerin kullanıldığı belirtildi.

İsrail ordusu adına yapılan açıklamada, Lübnan büyük bir ülke olduğu için, İsrail'in, Hizbullah saldırılarına hızlıca cevap vermek zorunda olduğu ifade edildi. 

Tatbikatın da düşmanı, saldırının ardından gözden kaybolmadan vurmayı hedeflediği bildirildi. Tatbikatta, şehir ve dağlık bölgelerde savaş senaryolarının ele alındığı kaydedildi.