Ortadoğu Ayetullah Sistani’den yeni hükümet uyarısıID:50140
Yayınlanma:
07 Ara 19

Irak'ın en yüksek dini otoritesi Ayetullah Ali Sistani, yeni başbakan ve kabine üyelerinin dış müdahalelerden bağımsız ve halkın talepleri doğrultusunda seçilmesi gerektiğini belirtti.

Ayetullah Sistani'nin Kerbela'daki Temsilcisi Seyyid Abdulmehdi Kerbelai, cuma hutbesi sonrası dini mercinin siyasi mesajını okudu.

Mesajda "Yeni hükümet başkanının ve kabine üyelerinin belirlenen anayasal süre içerisinde (15 gün) dış müdahalelerden uzak ve vatandaşların talepleri doğrultusunda seçilmesini umuyoruz" ifadeleri yer aldı.

Ayetullah Sistani, yeni hükümetin kurulması sürecinde tarafsız olacağını ve hiçbir rol oynamayacağını vurguladı.

Irak'ta 2005’ten bu yana parlamentoda grubu bulunan tüm kesimler hükümette temsil ediliyor; başbakan ise mecliste en fazla sandalyeye sahip partilerin uzlaşmasıyla belirleniyor.

Başbakan Adil Abdulmehdi neden ABD, İsrail ve Suudilerin hedefindeydi?

Mukteda Sadr’ın liderlik ettiği Sairun ve Hadi el-Amiri’nin liderlik ettiği Fetih ittifakları tarafından başbakanlığa seçilen Adil Abdulmehdi, Amerika, Suudi Arabistan tarafından desteklenen şiddet eylemleri sonrasında Ayetullah Sistani’nin çağrısıyla istifa etmişti.

Amerika ve Suudi Arabistan, Suriye, İran, Rusya ve Çin’le ilişkileri sebebiyle Adil Abdulmehdi’ye karşıydı.

Adil Abdulmehdi, 23 Eylül’de başbakan olarak gittiği Çin’le 8 anlaşma imzalamış ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 yıl çerisinde 500 milyar doları aşmasının planlandığı açıklanmıştı.

Öte yandan Başbakan Adil Abdulmehdi, yaz aylarında Haşd Şabi üslerini hedef alan insansız uçak saldırıları konusunda araştırma komisyonu kurdurmuş ve saldırıların İsrail tarafından yapıldığını açıklamış; ardından da Rusya’dan hava savunma sistemleri satın almak için Moskova ile görüşme başlatmıştı.

Başbakan Adil Abdulmehdi’nin el-Kaim sınır kapısını açarak Suriye ile ticaret başlatması ve İran’la ekonomik ilişkilerini sürdürmesi, Amerika ve Suudi Arabistan’da rahatsızlık yaratıyordu.

Irak anayasanın 76. maddesine göre, cumhurbaşkanının meclisin en büyük partisinin belirleyeceği adaya 15 gün içinde hükümeti kurma teklifinde bulunması gerekiyor.