Ortadoğu Terör Rejimine Destek Toplantısı; İsrail İle Savaş Haram, İran’la Savaş FarzID:50257
Yayınlanma:
12 Ara 19

İsrail'in güvenliğini korumak ve işgal politikalarını desteklemekle kurulu Arap rejimleri yeni bir skandala daha imza attı. Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenledikleri 40. Zirve toplantısında, İran İslam Cumhuriyeti ile ortak mücadele kararı çıktı.

Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenledikleri 40. Zirve toplantısında, İran İslam Cumhunriyeti ile ortak mücadele kararı çıktı.
 
Zirvenin açılış toplantısında bir konuşma yapan Suud Kralı Selman bin Abdulaziz, körfez ülkelerinin İran’ın bölgesel saldırganlığı ile mücadele için aralarındaki işbirliğini güçlendirme çağrısı yaparken, Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid el Zayani zirvenin kapanış konuşmasındakörfez ülkeleri arasında güvenlik ve askeri işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısı yaptı.
 
El Zayani konuşmasında Körfez İşbirliği Konseni’nin asıl amacının üye ülkeler arasında işbirliği olduğunu, bu üykelere yönelik herhangi bir tehdide karşı dostça ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez Savunma İşbirliği Konseyi’nde yapılan konuşmalar ve alınan kararlara İran İslam Cumhuriyeti’nden yapılan açıklamada, “böyle yıkıcı açıklamalar yapmak yerine işbirliğine yönelik adımlar atsalar daha iyi olur. Bu tür suçlamalar sürekli tekrarlanan boş sözlerdir” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, isim vermeden bazı Arap ülkelerinin siyonist İsrail rejimini destekleyip teşvik ettiğini belirterek şöyle konuşmuştu: 

“Biliyorsunuz, İslam İşbirliği Teşkilatının kuruluşunun temelinde Kudüs davası vardır. Maalesef, Kudüs’teki ve onun ayrılmaz bir parçası olan Filistin’deki durum, her geçen gün daha da kötüye gidiyor. İsrail’in hak, hukuk, adalet, insanlık tanımayan tavrı, bölgedeki krizi Müslümanlar aleyhine sürekli derinleştiriyor. Son dönemde kimi ülkelerin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve yasadışı yerleşimleri desteklemesi, sıkıntıları yeni bir boyuta taşıdı.
 
Bugün artık sokaklarında masum genç kızların, babaların, annelerin, ihtiyarların, çocukların, gençlerin İsrail tarafından alenen infaz edildiği bir Filistin fotoğrafıyla karşı karşıyayız. Üstelik İsrail’in bu hoyratlığı, Batı ülkeleri ve büyük bir üzüntüyle belirtmek isterim ki kimi Arap devletleri tarafından adeta teşvik ediliyor.”
 
Suudi Arabistan Baş müftüsü Abdulaziz Al-i Şeyh de, Filistinli direniş hareketlerinin siyonist İsrail rejimine karşı mücadelelerini “terör” olarak tanımlayarak İsrail ile savaşmanın caiz odlmadığını, Hizbullah'a karş İsrail ile işbirliği yapmanın ise caiz olduğu fetvasını vermişti.
 
Bilindiği üzere Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketleri Suudi Arabistan tarafından “terör örgütü” olarak kabul ediliyor.