Filistin Irkçı İsrail üçüncü kez seçime gidecekID:50330
Yayınlanma:
13 Ara 19

Irkçı rejim İsrail üçüncü kez seçime gidecek. Siyasi krizin devam ettiği İsrail'de meclis bir yılda üçüncü kez seçime gitme kararı aldı.

Terör rejimi İsrail parlamentosu Knesset, 17 Eylül'de yapılan erken seçimin ardından hükümet kurulamayınca önceki gece bir kez daha seçim kararı aldı. Alınan karara göre, seçim 2 Mart'ta yapılacak. Yapılan oylamada 94 milletvekili seçime gidilmesi yönünde oy kullanırken, hayır oyu kullanan milletvekili olmadı.

Irkçı İsrail'de hükümetin kurulabilmesi için 61 sandalye gerekirken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve rakibi Benny Gantz, Eylül seçimini kaybetmişti. Eylül'de yapılan seçimlerde, Netanhayu'nun sağ kanat Likud partisi 32 sandalye alırken, Gantz'ın merkezci partisi 120 üyeli Knesset'ten 33 sandalyede kalmıştı. Partilerden hiçbirinin 61 sandalye çoğunluğuna ulaşamamasının ardından İsrail'in elebaşı sözde Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, partilere Milli Birlik Komitesi kurmaları talimatı vermişti.

İktidar paylaşımında kimin daha önce başbakanlık yapacağı da tartışma konusu olmaya devam ediyor. Netanyahu, Ortodoks Yahudi partilerin katılımı konusunda ısrarcıyken, Gantz, suçlamayla karşı karşıya olan bir başbakanın altında görev alamayacağını ifade ediyor.

Salı gecesi, Netanyahu ve Gantz, yeni bir seçim yapmaktan kaçınarak ulusal birlik hükümeti kurmaktan yana olduklarını tekrar etti.

Bu arada terör rejimi İsrail'de seçimlerin yapılacak olması ve yaşanan siyasi buhranın İsrail ekonomisine milyarlarca dolar zarara neden olduğu bildiriliyor.