İran Musevi: Almanya dışişleri bakanının açıklaması sorumsuzcaID:50333
Yayınlanma:
13 Ara 19

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Almanya dışişleri bakanının açıklamalarına tepki göstererek, 'Bu tür müdahaleci açıklamalar bazı Avrupa ülkelerinin taahhütlerini yerine getirmedeki başarısızlığını ve ABD'nin ekonomik terörizm yaklaşımına pasif tepkisini gölgeleyemez.' dedi.

RNA ajansına göre, Seyyid Abbas Musevi, ''Almanya'dan bu tür sorumsuzca  tutum ve düşmanca açıklama yerine, insan hakları ilkelerine bağlılığını dikkate alarak tarafsızca tutum ortaya koymasını beklerdik' dedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran İslam cumhuriyetinin vatandaşlarını çeşitli görüşlerini dinlemeye saygı gösterdiğini belirterek, ''İran İslam cumhuriyeti son zamanlarda yaşanan isyancıların gösterilerinde, kesinlikle isyancılar ile masum halkı birbirinden ayrı tuttuğunu' bildirdi.

Almanya dışişleri bakanı dün yaptığı açıklamada İran'da son olaylarda yüzlerce kişinin öldüğünü iddia ederek İran'da olayların sözde şiddetle bastırılmasını kınamıştı.

Bilindiği gibi İran'da 15 kasım tarihinde benzin fiyatlarına getirilen düzenlemenin ardından halktan bazı kesimler bunu protesto etmiş ama dış güçlerin desteğindeki bazı çevreler ve isyancılar ile bu gösterileri ülkede kaosa dönüştürmek için bir fırsat olarak görmüşler ve hem devlete ve hem de  şahıslara ait banka, mağaza ve hatta ambulansları gibi çok sayıda mekanları ve araçları ateşe vermişlerdi.