Suriye Putin: Suriye’de hayat yeniden doğuyorID:51249
Yayınlanma:
08 Oca 20

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şam’ı Ziyaret ederek Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la görüştü.

 Tass haber ajansının bildirdiğinde göre Putin, Esad ile birlikte gittiği, Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri'nin Şam'daki yerel karargâhında, Rusya ve Suriye silahlı kuvvetlerinin ortak faaliyetlerinin, en tehlikeli terörist çete başlarının tasfiyesine imkân vermekte olduğunu söyledi. 

Bu karargâha gidilmesi, görüntülenmesi ve fotoğraflanması da, baştan sona bir mesajlar silsilesi olan ziyaretin en önemli kesitlerinden. 

Putin şöyle dedi: "Rusya hava ve uzay kuvvetlerinin pilotları keşif yapıyor ve istihbarat topluyor, Suriye ordusunun faaliyetlerine destek oluyorlar. Ortak faaliyetler, en tehlikeli çete başlarının tasfiyesine imkân sağlıyor. Askeri inzibat personeli, Golan tepelerinde, Palmira'da, Halep'te ve Suriye'nin diğer bölgelerinde başarılı bir şekilde faaliyet gösteriyorlar. Antiterör görevleri, özel operasyon güçleri tarafından başarıyla yerine getiriliyor." 

Putin, Suriye'deki Rusya ordu birliklerinin yeni yılını ve Noel’ini de, “Bu bayramları yakınlarınızdan, memleketinizden uzakta karşılıyorsunuz. Evinizden uzakta öz vatanınızı savunuyorsunuz" diyerek kutladı. 

Putin, Suriye'deki Rusya askeri personelinin sadece Suriye halkına yardım etmediğinin; aynı zamanda kendi vatanlarını da teröristlere karşı savunduklarının altını çizdi. 

“Burada, Suriye'de, sadece Sureye halkına terörist çete ve gruplardan kurtulmaları için yardım görevini yerine getirmiyorsunuz. Burada, Suriye'de, militanların Rusya'ya ve bizimle komşu devletlere sızmalarına izim vermeyerek öz vatanınızı da savunuyorsunuz,” diyen Putin, Suriye'deki Rusya askeri personel ve komutanlarına askeri görevlerini hiçbir art niyet gütmeden yerine getirdikleri için teşekkür etti: 

“Rusya, yakınlarınız, sizinle gurur duyuyorlar, sizin için en iyi dileklerini sunuyorlar. Rusya deniz kuvvetleri de Suriye kıyılarında Akdeniz'deki milli menfaatlerimizi başarıyla korumaya devam ediyorlar," diyen Putin, Rusya Federasyonu başkumandanı olarak sıhhiyecilere de özel teşekkürlerini sundu. 

Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmesi esnasında da, Suriye'deki durumun iyiye gittiğini; ama bütün bölgedeki durumun karmaşıklaştığını belirtti. Putin şu ifadeleri kullandı: 

“Bugün Şam'da dolaşırken beni mutlu eden şu: Hayat yeniden doğuyor. Caddelerde pek çok araç gördüm, dükkânlar çalışıyor, kafeler, restoranlar çalışıyor." 

Rusya ve Suriye ordularının ortak faaliyetleri sayesinde durumun düzeldiğini belirten Putin şöyle dedi: 

"Durum sadece köklü bir şekilde değişmekle kalmadı, ayrıca Suriye devletlinin, tek ve bütün bir devletin yeniden tesis edildiğine de şahitlik ediyoruz." 

Putin sözlerini şöyle tamamladı: "Ama ülkenin kuzeyinde, doğusunda ve kuzeybatısında hâlâ pek çok sorun var. Suriye ekonomisinin yeniden ayağa kaldırılması açısından da yapacak çok şey var."