Suriye Suriye'den Güvenlik Konseyi'ne general Süleymani'nin şehit edilmesi karşısında suskunluğa tepkiID:51354
Yayınlanma:
10 Oca 20

BM Suriye’nin Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi;‘kimi devletler, askeri ve ekonomik etkisinin başka üye devletlerin kaderlerini belirleme hakkını verdiğinin inanıyor, bunun BM’nin kaderini Milletler Cemiyetinin kaderi gibi olacağını tehdit etmektedir’ diye konuştu.

Caferi, Güvenlik Konseyi'nin ABD tarafından terör yoluyla İran Kudüs Gücü komutanı general Süleymani'nin şehit edilmesi karşısında sessizliğinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Beşşar el'Caferi, ''neden Güvenlik Konseyi, general Süleymani ve Irak Haşd'üş Şabi kurumu başkan yardımcısı el'Mühendis ile arkadaşlarının şehit edildiği  terör saldırısı karşısında sessiz kalmaktadır' diye sorguladı.  

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’nin dün düzenlenen /Uluslararası Barış ve Güvenin Koruması amacıyla BM Misakına Tutunmak/ başlıklı oturumunda konuşan Beşşar Caferi, Uluslararası Terörün artması tehlikeleri, devletlere ekonomik ambargo dayatması ve uluslararası meşruiyet çerçevesi dışında uygulamaların yayılması ile ciddi şekilde teamül edilmesinin gerektiğini vurguladı.

Caferi, Suriye’nin müttefikleriyle işbirlik yaparak teröre karşı zaferler kazandığına işaret etti. Bu zaferlerin etkisinin terörün uluslararası bazda tehdidinin gerilemesine yansıyacağını belirtti.

Caferi, ’niye BMGK terörle mücadele konusundaki kararlarını yürütmekte oyalanıyor. Ve Suriye’de Nusra Cephesine desteklemesini sürdüren devletlerine hesap vermekten kaçınıyor?’diye sorguladı.

Caferi, BMGK’nin Amerikalı, Türk, Fransız ve İngiliz güçlerin Suriye’de saldırganlık ve askeri işgal davranışlarından suskunluğunun kabul edilemez olduğunu söyledi.