Türkiye İslamcılığı üzerindeki Amerika izlerini silmesi için bir fırsatID:51369
Yayınlanma:
11 Oca 20

Bizler hazırız! Tüm samimiyetimizle...

ABD, 290 yolcusu olan İran'ın yolcu uçağını düşürdükten sonra saldırı emrini veren Amiral William C. Rogers'ı Üstün Liyakat Nişanı'yla ödüllendirmişti. Bunu niye hatırlatıyorum?!

Ukrayna'ya ait yolcu uçağının İran tarafından yanlışlıkla vurulduğu üç gün süren araştırma- inceleme'den sonra elde edilen kanıtlarla kabul edildi. 

Bir Devlet için sorumluluğunun oldukça ağır olduğu bir durum.

İran'ın geçirdiği olağanüstü günlere denk gelen facia bu. Sorumluluğu olanların karşılığını bulacağı muhakkak! Sonuçta bizim inacımıza göre bir masumu öldüren, bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Bunun kasıtla mı, hatayla mı olduğu; devletin üstlendiği sorumluluğu dâhilinde...

Bir de bu facianın üstünde tepinenler olacak! Daha ilk saatten "İran masum insanları öldürdü" diye tepkisini koyanlar var ki, bir kısmı gerçekten üzgün, sinirli... Haklılar tabi. Ancak bir diğer kısım var ki, amaçları yeminli düşman ilan ettikleri İran'ı, bu sefer de bunun üzerinden vurmak!

Sözümüz biraz onlara: Bakın işte size malzeme! Biz de İran'ın bu hatasından, eksiğinden, yalnışından rahatsız olduk! Üzüldük! Kendimizi o yolcuların, ailelerinin yerine koyarak değerlendirme yapmaya çalışıyoruz. Ve hiçbir şeyin masum bir insan hayatından üstün olmadığına inanıyoruz. 

Biz Müslümanız, Direniş dostuyuz ve savunduğumuz ilkelere dair tutarlılığımız var. Ayrıca bedeli ne olursa olsun biz düşmanlarımıza benzemeyiz, benzeyemeyiz. Yalan, haksızlık, zorbalık ile gelen bir zafer bizim ol(a)maz. Biz, düşmanımızın öğretmenimiz olmadığını çok iyi biliriz.

Bu arkadaşlar eğer masum insanların kanı üzerinde samimilerse, bu acı olay 32 yıllık bir zorbalığı da sonlandırabilir. 290 masumun kanı elinde olan ABD'yi de bu yönüyle gündemleştirebilir.

Tam da Amerika'nın "ben yaparım olur, sen yaparsan bedeli olur" zorbalığına dair bir sayfa açabilir. İki soruşturma da beraber yürüyebilir. Ukranya ve İran uçakları... 

İkisi de sivil, ikisi de füzeyle vuruldu. Birinde 176 diğerinde 290 yolcu öldü. Hiçbirinin kanı diğerinden üstün değil.

ABD, "Savaş uçağıyla karıştırdım, vurdum!" dedikten sonra USS Vincennes gemisinin kaptanı Amiral William C. Rogers'ı George Bush tarafından 'üstün hizmetlerinden dolayı Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmişti.

Bizler hazırız! Tüm samimiyetimizle... Türkiye İslamcılığı, üzerindeki Amerika izlerini silmek, kendinin Amerika projesi olmadığına kitleleri inandırmak istiyorsa bir fırsat bu...