Filistin Yüzyılın Anlaşması adım adım işliyor! 10 yılda 2 katına çıkaracaklarID:51374
Yayınlanma:
11 Oca 20

El ele vererek İslam coğrafyasına karşı savaşlarını sürdüren İsrail ve ABD, işgal altındaki Filistin toprağı Batı Şeria’ya dair kritik bir adım atmaya hazırlanıyor.

İran ile ABD arasında yaşanan kriz dünya kamuoyunun gündeminde ilk sıralarda yer alırken Filistin'de de önemli gelişmeler yaşanıyor. Siyonist İsrail rejiminin amaçlarına hizmet eden ‘Yüzyılın Anlaşması’ planı henüz açıklanmasa da plan doğrultusunda kritik adımlarda bulunuluyor.  

ABD’nin Kudüs’ün tamamını Siyonist İsrail rejiminin başkenti olarak tanıdığını ilan etmesi ve Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğuna dair bir deklarasyon yayınlamasının ardından bir kritik adım da Batı Şeria özelinde atılıyor.

ABD’nin Siyonist İsrail rejimine yönelik hizmetkârlık içeren tavrı Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasıyla birlikte doruk noktasına ulaşmıştı. Trump’ın başkanlığı sürecinde ABD tarafından Siyonist İsrail lehine birçok adım atılırken yeni bir küstah hamle hazırlığı ortaya çıktı. ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından İsrail lehine iki kritik adım atılmıştı. ABD yönetimi önce Kudüs’ün tamamını Siyonist İsrail rejiminin başkenti olarak tanıdığını ilan etmiş sonrasında da İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğuna dair bir deklarasyon yayınlamıştı. Filistinliler ve dünya barışı aleyhine iki büyük adım atan ABD’nin son hazırlığını ABD’nin Siyonist İsrail rejimi Büyükelçisi David Friedman duyurdu.

BATI ŞERİA’DA KALMA HAKKI YAHUDİLERE AİTMİŞ

Friedman, ABD’nin Siyonist İsrail rejimi lehine atmayı planladığı yeni adımın işgal altındaki Batı Şeria’ya dair olduğunu belirtti. Batı Şeria’daki durumun büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Friedman, söz konusu bölgede kalma hakkının Yahudilere ait olduğunu savundu.

‘BATI ŞERİA’ DEMEKTEN KAÇINDI, İSRAİL’İN İSİMLENDİRMESİNİ KULLANDI

Kudüs'te gerçekleştirilen konferansta 'Batı Şeria' ifadesini kullanmaktan kaçındığı görülen Friedman, ısrarla bu bölge için İsraillilerin isimlendirdiği şekilde "Yahudiye ve Samarya" dedi. ABD’nin İsrail rejimi Büyükelçisi David Friedman, ABD ve işgalci İsrail yönetiminin Batı Şeria konusunda birlikte çalıştığını vurguladı. Batı Şeria’nın yanı sıra Kudüs’ün ve Golan’ın durumunun da büyük öneme sahip olduğunu belirten ABD’li Büyükelçi, "Yahudiye ve Samarya Bölgesinin durumu, bu meselelerin en zor ve en karmaşık olanı. Çünkü bu bölgede çok sayıda Filistinli yaşıyor." ifadelerini kullandı.

BU TAŞIN ALTINDAN DA YÜZYILIN ANLAŞMASI ÇIKTI

ABD’nin İsrail rejimi Büyükelçisi Friedman, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’ya ilişkin yapmış olduğu konuşmada Washington yönetiminin söz konusu meseleye dair görüşünü açıklayacağını kaydederken ABD’nin Filistin davasını ortadan kaldırmayı amaçladığı “Yüzyılın Anlaşması” adı altındaki sinsi planı işaret etti.

Yakın bir tarihte açıklanması beklenen Yüzyılın Anlaşması'nın Siyonist İsrail rejiminin emellerine hizmet etme amacı taşıdığı biliniyor. Daha önce uluslararası medya kuruluşlarının aktardığı bilgilerde ‘Yüzyılın Anlaşması’ planında yer aldığı belirtilen maddeye göre Batı Şeria’da bulunan Yahudi işgal birimlerinin varlığının devam edeceği belirtilmişti.

NETANYAHU DA VAAT ETMİŞTİ                 

ABD’nin İsrail rejimi Büyükelçisi David Friedman ve Siyonist İsrail rejiminin Savunma Bakanı Naftali Bennett’in işgal altındaki Batı Şeria’ya yönelik açıklamaları dikkat çekerken Siyonist İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da Batı Şeria’ya dair vaadini söylemişti.

Netanyahu, İsrail rejimindeki erken seçim öncesinde Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni ilhak etme vaadinde bulunmuştu. Öte yandan Netanyahu herhangi bir barış anlaşması kapsamında işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi işgal birimlerinin boşaltılmasına izin vermeyeceğini de dile getirmişti. Siyonist İsrail Rejimi Başbakanı Netanyahu, "Herhangi bir diplomatik planda hiçbir yerleşim biriminin boşaltılmasına izin vermeyeceğim. Bu fikir etnik temizliktir. Bu olmayacak." ifadelerini kullanmıştı.

Haber:Bekir Şirin/Milli Gazete