Fikir ve Analiz Molla Yahya'dan Şehit Süleymani açıklaması: Veyl onlara ki...ID:51401
Yayınlanma:
11 Oca 20

ABD saldırısında şehid olan Kasım Süleymani ile beraber son günlerde Türkiye’de ve Dünya’da oluşturulmaya çalışılan algı ve Müslümanlar üzerinde uygulanan projelere dikkat çeken Molla Yahya Yılmaz son derece önemli değerlendirmelerde bulundu.

İsviçre'nin Basel şehrinde faaliyet gösteren Said-i Nursi Vakfında ABD tarafından Şehit edilen Kasım Süleymani'nin misyonu ve İslam ümmeti açısından önemi ile ilgili düzenlenen programda taziye merasimi düzenlenerek, Kur'an-ı Kerim Hatm-i şerifi okunup mevlit verildi.

Avrupa’nın birçok şehrinde yaklaşık 30 yıldır Cami, Mescid, Dernek ve Vakıflarda vaaz ve sohbet ve nasihatleri ile beraber sayısız İslami çalışmalarda bulunup hizmetlerini devam ettiren İlahiyatçı Yazar Molla Yahya Yılmaz, Şehit Kasım Süleymani’nin şehadeti ile beraber gelişen hadise ve olaylara Müslüman şahsiyetlerin bakış açısı ile ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Günümüzde İslam coğrafyası, bazı İslami Camia, Cemaat ve Tarikatlerin içinde bulundukları hal ve tutum ile ilgili önemli tespitlerde bulunan Yılmaz yaptığı açıklamalarda, Kasım Süleymani’nin ümmetin şehidi olduğunu vurgulayarak, “Kim meseleye hangi saikle bakarsa baksın kim hangi duygu ile yaklaşırsa yaklaşsın, kim hangi mezhebi taassupla yaklaşırsa yaklaşsın, kim hangi grupsal hizipsel saikle yaklaşırsa yaklaşsın, ben ve arkadaşlarım inanıyoruz ki, şu asırda şu çağda firavunların en eşeddi zalimlerin en eşeddi olanın kıyas kaldırmayacak bir şekilde kurşunuyla hedef olan bir insanı şehit olarak görüyoruz. Rabbim makamını yüceltsin. Amerika’nın ve Siyonizmin sevindiği noktada buluşmayacağız.

Allah, gafletten dolayı Amerika ve Siyonizm ile Şehit Süleymani noktasında aynı fikirde buluşmuş olan Müslümanlara da şuur ve idrak nasip etsin.” dedi.

İslam ümmeti içerisinde nifak tohumları ekme gayretinde olan, Müslümanları birbirine kırdırma telaşında plan ve projeler üreten yapının başında Amerika ve İsrail’in olduğu bilgisini paylaşan Yılmaz, “Ancak bunlar ile mücadele ve mukavemette, bunları topraklarımızdan uzaklaştırmak için, her yönüyle İslam coğrafyasını özgürleştirmek için gelin bu düşmanla mücadele edelim dediğimiz zaman bakarsınız ki çatlak sesler duyuluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Veyl onlara ki...

Yılmaz, “Milyonlarca Müslüman’ın kanını akıtan, milyonlarca masumu anasız babasız bırakan, on yıllardır topraklarımızı işgal eden İslam coğrafyasının zenginliklerini talan eden tağut ve müstekbirlere karşı direniş gösteren insanlara eğer ki Ümmet olarak Müslümanlar olarak Rahmet okumaktan kaçınıyorsanız sizlere veyl olsun, yazıklar olsun.

İslami mücadelede en şedid düşman tarafından katledilen şehid’e rahmet okumaktan sizi kaçındıran şey nedir?

Belki abdestsiz Namazsız birçok insan, sivil veya resmi görev başındayken birçok insan vefat etmiş ve onlara şehit denilmiş olabilir, Allah rahmet eylesin, taksiratlarını affetsin. Tartışmak için söylemiyorum, ama çağımızın firavunlarının kurşunuyla onlara karşı mücadele ederken şehit düşen bir insana ‘Allah Rahmet etsin’ demekten sizi kaçındıran şey nedir.

Uhud’da kaçanlar ne için kaçtıysa, Hendek’te karınları ağrıyanların karınları ne için ağrıdıysa, Kerbela’da Hz. Hüseyin’e rahmet okumaktan korkanlar ne için korktuysa, Şeyh Said’in şehadetinde Allah rahmet eylesin demekten korkanlar ne için korktularsa ve bütün mazlumları katleden insanların karşısında sessizlik ve suskunluğunu koruyan insanlar tarih boyunca ne için sustularsa Şehit Süleymani için de onun için durdular.” açıklamasında bulundu.

Akidemiz ve Vicdanımız Şehit Süleymani için ne diyor?

Yılmaz, “Dün Yezit’ten korkanlar, Ebu Cehil, Ebu Leheb, Ebu Sufyan’dan korkanlar ve benzeri çağdaş firavunlardan korkanlar, Şehit Süleymani’nin şehadetinde yine sessiz kaldılar. Şehit diyemediler. Firavun Musa’yı öldürürse Musa Şehit olmaz mı? Ebu Cehil, Hamzaları Musabları öldürdüğü zaman şehit sayılmazlar mı? Bizim akidemiz ve vicdanımız bu konuda ne diyor?

Şehit Süleymani sadece kendi memleketinde değil, İslam Coğrafyasının tamamında emperyalist ellerin ve emellerin kırılması için özgrlük savaşı veren direniş önderi bir insandı. Allah ona gani gani rahmet eylesin, Hz. Hamza’ya Hz. Hüseyin’e ve diğer şehitlere Allah onu komşu eylesin.
Şehit Süleymani’in dünyadan ayrılışı büyük bir kayıp fakat şehadeti bir gerçektir.

Biz inanıyoruz ki, Şehit Süleymani’nin kaybı ne kadar büyükse şehadetinin kazanımları bu kayıptan çok çok daha büyük olacaktır. Bu mazlum coğrafya’nın talan edilmesi ve akıtılan kanlarda parmağı olan müstekbirlerin geri çekilme süreci bu mübarekin kanıyla başlayacak ve hızlanacaktır.” şeklinde konuştu.

Hamas’ın ve Hizbullah’ın dediği gibi...

Yılmaz, “Hamas’ın söylediği gibi Süleymani bir Kudüs şehididir, evet Kudüs Şehididir. Onlar Şehit Süleymani’nin Kudüs için hangi gayret ve fedakarlıklarda hangi emek ve çalışmalarda bulunduğunu iyi biliyorlar.

Nijerya Hizbullahı’nın dediği gibi, Şehit Süleymani ümmetin şehididir. Evet o ümmetin şehididir.

Lübnan Hizbullahı’nın dediği gibi, Şehit Süleymani ümmetin şehididir. Evet o ümmetin şehididir. Hepimizin şehididir.

Ensarullah’ın Yemen’den haykırdığı gibi bu bizim şehidimizdir. Evet bu bizim şehidimizdir. İnsanlığın şehididir.” dedi.

Mezhepsel ve grupsal çıkarların körlüğünden hakikati göremeyenler...

Yılmaz, “Bazıları iyi bilsinler ki, Mezhepsel ve grupsal tamahları onları hakikati görmekten kör etmiş. Mezhepsel çıkarları, grupsal çıkarları hakikati görmekten onları kör etmiş.

Tarihin en gelişmiş, en zalim ve en barbar güçleri tarafından, İslam coğrafyası boyunca ümmet bilinci ve vahdet için gecesini gündüzüne katarak cepheden cepheye Amerika ve İsrail oyunlarına karşı çarpışan mücadele eden bir insana Rahmet okumaktan seni uzaklaştıran akide İslami ve Kur’ani bir akide değildir. Olsa olsa Beni Ümeyye’nin sana dikte ettiği İslam’ın mahsulüdür ve senin mantığın da Beni Ümeyye’nin mahsulünan mantığıdır.

Amerika ve Siyonizmin İslam coğrafyasındaki tahakkümünün kırıldığı gün, Müslümanların fikir ve düşünceleri üzerindeki tahakkümünün kırıldığı gün, göreceksiniz ki hepimiz kardeşmişiz.

Şehit Süleymani’nin mücadelesi ve projesi, hepimizin birbirimizle barışacağı, ihtilaflarla birlikte kucaklaşacağı kardeş olacağı günün yaşanması için mücadele veriyordu.” diye konuştu.

Yılmaz son olarak, “Bizler burada Avrupa’nın bir köşesinde, Ümmet bilinci ile, anti emperyalist ve anti siyonist bir düşünce ile Ümmetin birliğini vahdetini ve kardeşliğini savunan çizgide durduk. Ve bundan sonra da bu çizgide duracağız.” açıklamısında bulundu.

Yılmaz, programın sonunda Şehit Kasım Süleymani şahsında bütün İslam ümmetine taziye ve baş sağlığı dileklerini sundu.