Gündem Sarrac ateşkesten hemen sonra Erdoğan'la görüşüyorID:51419
Yayınlanma:
12 Oca 20

Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) Başbakanı Fayiz Sarrac, ülkesindeki iç savaşta ateşkes ilan edilmesinden sonra Türkiye'de. geldi. Sarrac, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüyor.

 İç savaştaki Libya’da ateşkes ilan edilmesinden sonra, Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Başbakanı Fayiz Sarrac Türkiye’ye geldi. Sarrac, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüyor. Görüşme, Erdoğan’ın İstanbul’daki Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yapılıyor.

Libya’da 12 Ocak (bugün) saat 00.00’da ateşkes ilan edilmişti.

Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hafta içinde yaptığı ateşkes çağrısı önce, Birleşmiş Milletler’in ülkedeki meşru yönetim olarak tanıdığı Trablus tarafından kabul edilmişti. Ülkenin doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’in güçleri de dün gece ateşkesi kabul etmişti.

Bununla birlikte, sahadan münferit ateşkes ihlallerine dair haberler geliyor. İhlaller konusunda her iki taraf da birbirlerini suçladı.

NE OLMUŞTU?

Petrol zengini bir aşiretler ülkesi olan Libya, 41 yıllık Muammer Kaddafi diktatörlüğünün 2011’de devrilmesinden bu yana istikrar bulabilmiş değil. Trablus’taki BM destekli hükümet birlik sağlayamazken, doğudaki hükümeti destekleyen Hafter’in çoğu eski Libya askeri olan ordusu nisan ayında Trablus’a savaş açtı.

Mısır ve Birleşik Arap Emirleri’nden destek alan Hafter’in taaruzu büyük ölçüde yavaşlasa da, taraflar karşılıklı olarak silahlanırken gerilim de son günlerde yeniden tırmanmaya başladı. Son olarak Türkiye’nin Trablus hükümetiyle imzaladığı deniz sınırı anlaşması da gerilim yarattı.