ABD Washington'un Şehit Süleymani suikastı ile ilgili tutarsız açıklamalarıID:51461
Yayınlanma:
13 Oca 20

ABD, 3 ocakta yeni bir cinayet işleyerek, Iraklı yetkililerin resmi daveti üzerine Bağdat'a giden İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani'yi ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühenis ile 8 arkadaşını şehit etti. Trump, Korgeneral Kasım Süleymani'nin ABD büyükelçiliğine saldırı hazırlığında bulunduğunu iddia etti.

ABD Başkanı Donald Trump, tuhaf bir iddiada bulunarak, Washington'un Komutan Süleymani'ye yönelik hain saldırısı ve cinayetine kılıf uydurmak için Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin  ABD'nin 4 büyükelçiliğine saldırı hazırlığında bulunduğunu ileri sürdü.

Trump, Fox News'a yaptığı açıklamada şöyle dedi: "İran geniş çaplı bir saldırı için hazırlık yapmaktaydı. Bağdat dahil olmak üzere 4 ABD büyükelçiliğine  muhtemel saldırı düzenleme niyetinde olduğunu ifşa edebilirim." 

Ancak Trump'ın bu tuhaf iddiası kendi yönetimi yetkililerince bile kabul görmedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper dün yaptığı açıklamada, Donald Trump'ın Korgeneral Kasım Süleymani'nin ABD büyükelçiliklerine saldırı hazırlığında olduğu iddiasını tekzip ederek, kendisinin İran'ın 4 ABD büyükelçiliğine saldırı hazırlığında olduğunu gösteren herhangi bir somut kanıt görmediğini ifade etti.

Trump, şimdiye kadar binlerce kez yalan söylemiş öyle ki yalancı başkan olarak artık ün salmıştır. Nitekim Washington Post gazetesi ocak 2017'den ağustos 2019'a kadar Trump'ın 12 bin yalan söylediğini, temelsiz iddialarda bulunarak Korgeneral Süleymani ve beraberindekilere yönelik saldırı talimatını haklı göstermek için bir kez daha yalana sarıldığını belirtti.

Trump'ın bu tuhaf iddiasının kendi savunma bakanı tarafından tekzip edilmesi bir yana, aklı kurcalayan bir soruyu burada soralım, Acaba Trump, Şehit Korgeneral Kasım Süleymani'nin ABD büyükelçiliklerine saldırı hazırlığında olduğuna dair iddiasını kanıtlamak için herhangi bir belge veya kanıt sunmuş mudur? Yahut, İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı psikolojik savaş doğrultusunda gündeme getirdiği temelsiz iddialarının bir diğerini bu kez Korgeneral Süleymani aleyhinde dillendirerek, Tahran'a karşı yıkıcı yaklaşımına mazeret uydurmak için mi çalışıyor?

Aslında, Trump yönetimi yaklaşık bir buçuk sene öncesinden Komutan Süleymani'ye yönelik suikast düzenlemeye çalışıyordu ve bunun için uygun bir fırsat bekliyordu. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin ifadesine göre, şehit Süleymani 3 ocak sabah saatlerinde gerginlikleri azaltma konusunda İran'ın Suudi Arabistan'a mektubunu iletmek üzere Bağdat'ta bulunuyordu. Böylece fırsatı uygun gören Amerikalı yetkililer, hain bir saldırıyla Korgeneral Kasım Süleymani ve arkadaşlarını şehit ettiler.

İran Milli Savunma Akademisi Başkanı General Ahmed Vehidi'nin yaptığı açıklamaya göre, "ABD Başkanı Trump, Kasım Süleymani'yi iki yıl önce şehit etmeleri gerektiğini söyledi."

Böyle bir niyeti olan Washington için, terörle mücadelede çok önemli rol ifa eden, aynı zamanda Batı Asya'da ABD'nin hedeflerinin önünde ciddi engel sayılan İranlı ve Iraklı iki komutan olan Korgeneral Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el Mühendis'in Bağdat'ta bir arada bulunmaları, kaçınılomaz  bir fırsattı. Böylece Amerikalılar, büyük bir suç işleyerek, Komutan Süleymani ve arkadaşlarına yönelik hain saldırı düzenlediler.

ABD'nin eski başkanlarından ne George W. Bush ne de Barak Obama, böyle bir işi, ağır sonuçlarından dolayı yapmaya cesaret edemezken şimdiki öngörülemez Başkanı Trump, bu hain saldırının doğuracağı sonuçlarını hiç düşünmeden, saldırı talimatını verdi.

Gelinen aşamada ABD Savunma Bakanı'nın Trump'ın iddiasını reddetmesi, Washington yetkililerinin çok ciddi bir meseleye ilişkin çelişkili ve tutarsız yaklaşımlarını gösterdiği gibi, ABD'nin tartışmalı başkanının yalancı bir başkan olduğunu bir kez daha ortaya koydu./