Dünya Çin ABD’nin İran yaptırımlarına karşı çıktıID:51475
Yayınlanma:
14 Oca 20

Çin yönetimi bir kez daha Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı yaptırımlara karşı çıktı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gang Şuang Pekin yönetimi Washington’un İran’a dayattığı tek yanlı yaptırımlara karşı olduğunu belirterek, ihtilafların barışçıl yollardın ve diyalogla doğru biçimde çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

Amerika’nın Çinli kurumlara dayattığı yaptırımları da illegal niteleyen Sözcü Şuang, Washington yönetiminden Çinli firmalara dayattığı illegal yaptırımları kaldırmasını istedi.

Bu arada ABD medyasında çıkan habere göre, ABD Hazine Bakanı Stephan Mnuchine 12 Ocak Pazar günü yaptığı açıklamada, Washington yönetimi Pekin yönetimi ile İran’dan petrol ithalatını tamamen durdurması için müzakere ettiğini, fakat bunu yapmadıkları takdirde Çin’e de başka ülkelere yaptıkları gibi yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

Ancak beyaz saray tüm tehditlerine rağmen İran’ın Çin’e petrol ihracatını durduramıyor ve Pekin İran’dan petrol ithalatına devam ediyor.

Bundan önce de İngiliz The Guardian gazetesi de Çin yönetimi petrol tankerlerini Amerika’nın radarlarının gözünden uzak tutarak İran’dan ham petrol ithalatını sürdürdüğünü yazmıştı.