Yemen Mansur Hadi Riyad anlaşmasının hezimetini İtiraf ettiID:52505
Yayınlanma:
11 Şub 20

Yemen'in istifa etmiş Mansur Hadi hükümeti sözcüsü Raceh Badi Riyad anlaşmasının başarısız kaldığına itiraf mahiyeti taşıyan açıklamalarda bulundu. Riyad Anlaşması Kasım 2019'da Ulusal Kurtuluş Hükümeti ve Yemen'in istifa etmiş Mansur Hadi hükümeti arasında Suudi Arabistan'ın arabuluculuğu ile imzalanmış bir anlaşma idi.

Riyad anlaşması, Yemen'de Güney Geçiş Konseyi ile Mansur Hadi hükümeti güçleri arasında çatışmaların arttığı sonuçta Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirliklerinin Yemen'in Güneyinde ihtilaflarının iyice doruk yaptığı bir dönemde imzalandı. Bu yüzden bu anlaşmadan güdülen hedef de ihtilaflar ve çatışmaların sonlanması ve de Yemen'in Güneyinde Güney Geçiş Konseyi'nin katılımı ile yeni bir hükümetin oluşturulması idi. 

Bu anlaşmanın maddelerinden de uygulanması açısından zayıf bir anlaşma olduğu anlaşılmasına rağmen ancak Suudi Arabistan her halükarda anlaşmanın uygulanmasında ayak diredi. Şimdi de bu anlaşmanın imzalanmasından üç ay sonra istifa etmiş Mansur Hadi hükümeti sözcüsü Raceh Badi bu anlaşmanın yenilgiye uğradığını açıkladı. Gerçi Raceh Badi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Geçiş Konseyi'ni bu anlaşmanın yenilgiye uğramasında suçladı ancak bu anlaşmanın başarısızlığı için başka sebeplere de değinmek mümkün. 

İlk sebep ise bu anlaşmanın maddeleri ile ilgilidir. Bu anlaşmada  Güney Geçiş Konseyi katılımı ile 24 bakanlı yeni bir kabinenin kurulması belirlense de ancak bir yandan yeni kabinede İhvan hareketine bağlı İslah partisinin konumu belirlenmedi bir yandan da bakanlık koltuklarının nasıl dağılımının yapılacağı da muğlak bırakıldı. Bu nedenden dolayı da Yemen'in istifa etmiş Mansur Hadi makamları Riyad anlaşmasının bu muğlak noktasına birçok kez eleştiri yöneltti ve bu da itirazları arttırdı.

Bu anlaşmanın başarısız kalmasının ikinci sebebi de Güney Geçiş Konseyi askeri güçlerinin Mansur Hadi hükümeti savunma bakanlığına bağlı güçler ile birleştirilmesi maddesi idi. Bu madde pratikte Güney Geçiş Konseyi güçlerinin silahsızlandırılması anlamına gelirdi. Gerçi Güney Geçiş Konseyi bu husustaki mutabakatı kabul etse de bu maddeyi uygulamayacağı belli idi.  Mansur Hadi hükümeti sözcüsü Raceh Badi de  Güney Geçiş Konseyi'ni bu anlaşmanın başarısız kalmasındaki rolünü açıklarken bu konseyin askeri davranışlarına ve milli ordunun birliklerinin Riyad anlaşmaı çerçevesinde Lahec'e ulaşmasını engellemek olduğuna değindi. 

Yemen Güney Geçiş Konseyi güçlerinin bu askeri tavırları ve tutumları bu konsey ve istifa etmiş Mansur Hadi güçleri arasındaki yeniden körükledi. Bu hususa Mansur Hadi ulaşım bakanı Salih El Cebvani de değinerek  Aden'deki Birleşik Arap Emirliklerine bağlı güçlerin ayaklanmasını güçlü şekilde bastıracağız dedi. 

Riyad anlaşmasının yenilgiye uğramasının üçüncü nedeni ise Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin Yemen içişlerine karışması idi. Riyad anlaşması Suudi Arabistan'ın arabuluculuğu ve Birleşik Arap Emirliklerinin rızası ile imzalandı. Gerçekte Riyad anlaşması sadece Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliğinin Yemen'in Güneyi için sundukları çözüm yolu idi ve pratikte de Yemen'in bölünmesi anlamına gelirdi. Çünkü Yemen'in Kuzeyi de  Ensarullah ve ortaklarından oluşan Yemen Milli Kurtuluş Hükümeti güçleri kontrolünde idi. Bu yüzden çoğu Yemenliler bile bu anlaşmaya karşı çıkıp bu anlaşmanın Yemen halkının kendi kaderlerini belirleme doğrultusundaki açık bir ihlal olarak gördüler. 

Bu husustaki son nokta ise Riyad anlaşmasının yenilgiye uğramasının Suudi Arabistan'ın hezimeti anlamına gelmesi ve Yemen'in Güneyinde tekrar ihtilafların ve çatışmaların körüklenmesi anlamına gelmesidir.