Ortadoğu ABD silahları Türk askerine karşı kullanıldıID:52787
Yayınlanma:
19 Şub 20

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada ABD'nin Irak'tan Suriye'ye sevk ettiği silahların Türk askerine karşı kullanıldığını söylendi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 2020 yılının başından beri ABD'ye ait mühimmat dolu 13 tır ve 80'den fazla zırhlı aracın Irak'ın kuzeyinden Suriye'nin kuzeyine sevk edildiğini ve bu silahların Türk askerine ve sivillere karşı kullanıldığı bilgisini paylaştı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2020'nin başından beri Irak'tan Suriye'nin kuzeyine silah ve zırhlı araçlar gönderildiği ifade edilerek "Bu silahlar terörist gruplar tarafından sivillere ve Türk askerine karşı kullanıldı" denildi.

"SİVİLLERE VE TÜRK ASKERİNE KARŞI KULLANILDI"

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov tarafından yapılan açıklamada, ABD tarafından Irak'tan Suriye'ye 80'den fazla zırhlı araç ve mühimmat dolu 13 tırın sevk edildiği belirtildi.

Juravlyov, "2020 yılının başından beri ABD'ye ait mühimmat dolu 13 tır ve 80'den fazla zırhlı araç Irak'ın kuzeyinden Suriye'nin kuzeyine sevk edildi. ABD tarafından sevk edilen bu silahlar terörist gruplar tarafından sivillere ve Türk askerine karşı kullanıldı" dedi. 

"ABD PETROL SAHALARINI YAĞMALIYOR"

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İtalya'nın başkenti Roma'da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası Suriye'deki gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

ABD'nin Suriye'deki petrol sahalarını kontrol altında tutarak yağmaladığını iddia eden Şoygu, "Suriye'de petrolün çıkarıldığı sahalar ABD tarafından kontrol altında tutuluyor. Suriye'ye ve Suriye halkına ait olan zenginlikler yağmalanıyor" ifadelerini kullandı.