Dünya Rusya'dan peş peşe 'İdlib' açıklamalarıID:52876
Yayınlanma:
20 Şub 20

Suriye'de çeşitli muhalif örgütlerin, İdlib'in güneyindeki Suriye ordusunun kontrolündeki topraklara operasyon başlatmasından sonra Kremlin'den peş peşe açıklamalar geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Hava Kuvvetleri'nin İdlib'de Suriye hükûmetinin savunmalarını aşan militanları vurduğunu duyurdu. Aynı açıklamada "Türkiye, Suriye hükümet güçleri ile çatışan militanlara topçu desteği sağlıyor" ifadeleri kullanıldı.

Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nden Türkiye'ye çağrı
Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türk ordusunun "Suriye'deki teröristlere destek verdiğini" ifade ederken, Ankara'ya "teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurma" çağrısı yaptı.

Rusya Dışişleri: Türkiye abartılı açıklamalarda bulunmamalı
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'ye "İdlib'le ilgili abartılı açıklamalar yapmayıp bunun yerine diplomatik kanallarını devreye alma" çağrısında bulundu.

Zaharova, "Türkiye yönetiminin açıklamaları konusuna gelince, 'sahada' herhangi bir gerilim halinde birçok ülke açıklama yapmanın uygun olduğunu düşünüyor, halbuki bize göre bu tür durumlarda her şeyden önce mevcut iletişim kanallarının devreye alınması gerekiyor, zira (bu kanalların) muazzam bir potansiyeli var" şeklinde konuştu.