Yemen Yemen'in Suudi koalisyonu sözcüsünden el'Mehre halkına hakaretID:52894
Yayınlanma:
20 Şub 20

Yemen'de saldırgan Suudi koalisyonu sözcüsü Torki el'Maliki, el'Mehre eyaletinde aşiretlerin Suudi işbirlikçileriyle çatışması ve itirazlarına gösterdiği tepkide, bu eyalet halkını kaçakçı ve cani olarak niteledi.

Suudi liderliğindeki koalisyon sözcüsü Torki el-Maliki, el-Mehre eyaletindeki protestocuların faaliyetlerinin, eyaletteki tanınmış isimlerin liderliğinde gerçekleştiğini ve bunun Yemen için bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu iddia etti.

Yemen kaynakları Pazartesi günü, Umman sınırına yakın el-Mehre eyaletinin Şehin bölgesinde Yemen kabileleri ve Suudi askeri güçleri arasında silahlı çatışmaların olduğunu bildirdi.

Suudi kuvvetleri, Şehrin geçişini kontrol etmeyi amaçlıyordu.

El'Mehre halkının Barışçı Protesto Komitesi, daha önce yayınladığı bildiride, Suudi güçlerinin eyalete girişlerinden bu yana El-Mehre halkı için cinayet, haraç, yolsuzluktan başka bir şey görmediklerini bildirdi.

Yemen'in doğusundaki El'Mehre halkı,  Suudi işgalcileri ve bağlı paralı askerlerinin varlığını daha önce de defalarca kınadı.

Bilindiği gibi Suudi rejimi ve işbirlikçi ülkelerin mart 2015'te Yemen'e başlattıkları ve halen devam eden saldırılarda bu zamana kadar en az 16 bin sivil ölürken onbinlercesi yaralandı ve milyonlarca Yemenli de evinden barkından oldu.