Yemen Yemen Ulusal Hükümeti'nden BM yetkilisine tepkiID:52913
Yayınlanma:
21 Şub 20

Yemen Milli Kurtuluş Hükümeti, Suudi rejiminin liderliğini yaptığı saldırgan güçlerin Yemen'e yönelik saldırıları karşısında BM genel sekreterinin Yemen temsilcisi Martin Griffiths'in sessiz kalmasına tepki gösterdi.

Yemen insan hakları bakanlığı, dün gece yayınladığı bildiride, Suudi koalisyon güçlerinin başta el'Hadide olmak üzere Yemen'in çeşitli bölgelerine yönelik saldırılarının artmasına rağmen BM genel sekreteri Yemen işleri temsilcisi Martin Griffiths'in sessiz kaldığını ve bu tutumun onun Yemen'de yaşanan olaylara kayıtsız ve duyarsız kaldığını ve de tarafsız olmadığını gösterdiğini bildirdi.

Yemen İnsan Hakları Bakanlığı İsveç anlaşmasının Suudi koalisyonu tarafından açık bir şekilde çiğnenmesine rağmen BM temsilcisinin  tepki göstermemesinin saldırgan güçlerin  saldırılarında daha küstah hale gelmesine neden olduğunu bildirdi.

Bilindiği gibi İsveç'te 18 aralık 2018'de  Yemenli gruplar arasında ateşkes anlaşması imzalanmış ama o tarihten bu yana Suudi güçler ve  onların işbirlikçileri sayısız kez ateşkesi çiğnemişlerdir.