Alıntı Yazılar ‘ABD ile dayanışma’ ne iş? / İsmet ÖzçelikID:52934
Yayınlanma:
21 Şub 20

"Suriye ile aramızda Adana Mutabakatı var. Unutulmuştu, Aydınlık gündeme getirdi. Sorunun çözümü için hatırlatmıştık. İş iyice karmaşık hale geldi."

Kandil’de PKK’nın arkasında ABD var. Suriye’de de aynı. ABD resmen “kara gücüm” diyor.

Kıbrıs’ta Rumları kışkırtan ABD. Doğu Akdeniz’de bizi tehdit eden de o.Türkiye’ye karşı her eylemin içindeler.

ŞEHİTLERİMİZ 

Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı Harekatları. “ABD-İsrail Koridorunu” kestik. Çok da şehit verdik.

Afrin’de, Tel Abyad’da, ... hâlâ da veriyoruz. Binlerce TIR silahı, mühimmatı veren de ABD.

Teröristlerin maaşı da ondan.2021 yılı için şimdiden 200 milyon dolar ayırdı.Her şey açık ve ortada iken;

İdlib’de “ABD ile dayanışma”dan söz ediliyor. Bu neyin nesi?

FABRİKA AYARINA DÖNÜŞ MÜ?

“ABD ile dayanışma” birilerini heyecanlandırmış. WhatsApp gruplarında paylaşılanları aktardılar. “Ak Parti fabrika ayarına dönüyor” diye seviniyorlarmış.

Onların “fabrika ayarları” dedikleri; 2002’deki Ak Parti. ABD ile iç içe. FETÖ ile ortak. Ama hemen belirtelim; Köprülerin altından çok su aktı.

O dönem geride kaldı. İstense bile olmaz. “Muhafazakarlar ulusalcılaştı.”

VAATLER

Kulağımıza gelen bilgiler var. Daha önce de yazdım. Jeffrey’in yakın(!) dostlarına söyledikleri ortada. ABD, Türkiye’nin “Aşil topuğu”ndan; Ekonomik krizden hareket ediyor. “Katiliz ama para bizde” havasındalar. Havuç gösteriyorlar.

PROVOKASYON TEHLİKESİ

Yetkililer tehlikeli işler yapıyor. Rus uçağının düşürülmesi ve sonrasında yaşananlar; Hiç ders çıkarmamışız. Susması gerekenler yine konuşuyor.

İdlib için yapılan açıklamalar; Bölgeyi provokasyona çok açık hale getirdi.

TECRÜBELİ DİPLOMATLAR

Bölgeyi iyi bilen diplomatlarla konuştum. Geçmişte birçok krizin çözümünü yönetmiş isimler. İdlib’deki terör gruplarına dikkat çektiler.

“Çoğu yabancı.

Bölgeye CIA, MOSSAD getirdi. Şimdi sıkışıp kaldılar. Etrafları çevrili. Gidecek yerleri bulunmuyor. Her şeyi yapabilirler.

İpleri CIA, MOSSAD’ın elinde. Dünyada birçok savaşın nasıl çıktığı unutulmamalı. Karşımızdaki güç de Rusya. Çatışma çıkarsa, onlar kenara çekilir; Bacak bacak üzerine atar. Viskisini yudumlayarak seyreder. Hatta kim kazanacak diye bahis bile oynarlar” dediler.

ŞAM’DAN GELEN HABERLER

Bu arada Şam’dan gelen haberler; Pek iyi değil. Bir dostumun çocukları orada yaşıyor. Biri evli, biri okuyor. Şam sokaklarında ne düşünüldüğünü sordum.

İdlib konusunda yaşanan gerginlik; Suriye’de Türkiye karşıtlarına yaramış. Halk içinde Türkiye’ye düşmanlık artmış. Yaşananlardan Türkiye’yi sorumlu tutuyorlarmış. Gelecek için kötü bir gelişme. Oysa ki her şey çok kolay olacaktı. Şam’la temasa geçseydik işler düzelecekti. 

Hatta Davutoğlu döneminin hataları bile unutulacaktı.

ADANA MUTABAKATI

Suriye ile aramızda Adana Mutabakatı var. Unutulmuştu, Aydınlık gündeme getirdi. Sorunun çözümü için hatırlatmıştık. İş iyice karmaşık hale geldi.

Suriye askerlerini Şam’a kadar kovalamanın hukuki gerekçesi bile Adana Mutabakatı’na bağlanıyor.

Adana Mutabakatı’nı hazırlayan teknik ekipten isimlerle konuştum. Şaşkınlık içindeler. “Adana Mutabakatı Suriye ile çatışma için değil; Çatışma olmasın diye yapıldı. Yapılan açıklamaları duyunca;

Acaba yanlış mı yazmışız diye metne bakıyoruz. Cumhurbaşkanı yanlış bilgilendiriliyor” dediler.

İsmet Özçelik/Aydınlık