Suriye Rusya'dan Suriye'ye İdlib konusunda destek açıklamasıID:52975
Yayınlanma:
23 Şub 20

Rusya dışişleri bakanı yardımcısı Sergey Verşinin, Suriye ordusunun İdlib'de teröristler aleyhindeki mücadelesine desteğini sürdüreceğini söyledi.

Rus yetkili, bu arada Türkiye ile de bu konuda görüşmeleri sürdürdüklerini bildirirken Suriye ordusunun  bölgeyi teröristlerden temizleme operasyonları ise sürüyor.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rusya’nın Suriye'deki durumu doğru yönde ilerletme umuduyla Suriye çözümüne ilişkin Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa’nın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek zirveyi destekleyeceğini söyledi

Rusya’da yayın yapan 1. Kanal televizyonuna konuk olan Gruşko, “İşte İstanbul Zirvesi. Tabii ki, ilerlemek için umut verdikleri veya doğru yönde gelişen süreçleri desteklemeye hizmet ettikleri sürece, ülke liderlerinin katıldığı toplantılar da dahil olmak üzere, uluslararası tüm etkinlikleri her zaman destekliyoruz. Bu nedenle, İstanbul zirvesine karşı tutum da tam olarak böyle olacak” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dünkü açıklamasında İstanbul'da Suriye konulu dörtlü formatta bir zirve gerçekleştirilmesini gündeme getirmişti: "Putin ve Erdoğan'a karşı çok açık konuştuk. Putin'in rolü ve sorumluluğu bulunuyor. Merkel ve bana göre (İdlib'deki) durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Esed rejiminden istedik. Bu durum aynı zamanda siyasi bir süreç ile çözülür. Bu nedenle İstanbul formatında 4'lü (Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa) bir toplantının düzenlenmesi konusunda hazır bulunduğumuzu ve en kısa zamanda yapmak istediğimizi belirttik. Gidebileceğimiz tek yol bu."