Gündem Rusya’dan Erdoğan’a jet yanıt: Söz konusu değilID:53151
Yayınlanma:
27 Şub 20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İdlib konusunda 5 Mart'ta Putin'le bir araya geleceğini söylemesinin ardından Rusya'dan yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, böyle bir görüşmenin şu an için gündemlerinde olmadığını söyledi.

Türkiye ve Rusya arasında tırmanan İdlib kriziyle ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ederken, Suriye devletinin teröristlere yönelik operasyonlar Avrupa ülkelerini harekete geçirdi. Teröristlerin sivil halkı ve ülkenin güvenlik güçlerini hedef almasında kılını kıpırdatmayan AB ülkeleri, zirve çağrısında bulundu.

 Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ortak zirve çağrısının ardından bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

 
ERDOĞAN: BELİRLEDİĞİMİZ TARİH 5 MART
 
Azerbaycan ziyareti öncesinde konuşan Erdoğan, Rusya’dan bir heyetin yarın Türkiye’ye geleceğini söylerken, “Bu hafta sonu yapılan görüşmelerle ilgili Macron ile Merkel ve Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Putin ile belirlediğimiz tarih 5 Mart'ta en kötü ihtimalle bir araya gelme söz konusu olabilir. Telefonun ötesine geçip yüz yüze görüşmeleri yapma söz konusu olacak. İstanbul veya Ankara olur, fark etmez” ifadelerini kullanmıştı.
 
PESKOV: GÜNDEMİMİZDE YOK
 
Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Rusya’dan yanıt geldi. Reuters’ın haberine göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa arasındaki dörtlü zirve konusunda herhangi bir çalışmaları olmadığını söylerken, İdlib konusunda yalnızca İran ve Türkiye’yle bir zirveyi değerlendirdiklerini vurguladı.
 
Erdoğan’ın 5 Mart’ta en kötü ihtimalle Putin’le bir araya gelecekleri ifadesine de değinen Peskov, şu an için iki lider arasında gerçekleşecek olası bir buluşmaya dair çalışmaları olmadığını söyledi.