ABD Sonunda ABD'li vekiller de isyan etti; Yaptırımlara son verilsin!ID:54448
Yayınlanma:
24 Mar 20

Amerikan Temsilciler Meclisi ve Senato Meclisi'nde bazı vekiller korona ile mücadele eden İran'a karşı yaptırımları kaldırması için Trump yönetimine baskı yapıyorlar.

Sputnik ajansına göre, Alexandria Ocasio-Corez gibi bazı senatör ve milletvekilleri ABD dışişleri ve hazine bakanına yazdıkları mektupta, korona ile mücadele şartlarında İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasını istediler.

Bu arada Temsilciler Meclisi'nde Demokrat milletvekili İlhan Omar ve Bernia Sanders da, Amerikalı yöneticilere hitaben, İran aleyhinde süren ABD yaptırımlarının derhal son bulmasını istediler.

Sözkonusu senatör ve temsilciler, ABD yaptırımlarının İran'ın ilaç ve sağlık ürünlerini ithal etmesini engellediğini ve bu durumun İran'da hastaların durumunu daha da zora soktuğunu bildirdiler.

Daha önce de Amerika'da 25'e yakın sivil toplum kuruluşu Amerikan yönetiminden İran'a yönelik ilaç ve sağlık ürünlerine yönelik yaptırımların kaldırılmasını istemişlerdi. 

Bilindiği gibi geçen cuma günü Amerikan başkanı Trump, İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması yönündeki isteklere  karşı çıkmış ve öte yandan ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo da, yaptırımların daha da artarak devam edeceğini söylemişti.