Koronavirüs Çinli doktor: Türkiye'ye yeni tür korona virüsü yayıldıID:54452
Yayınlanma:
24 Mar 20

Pekin hastanesinde Prof. Dr. Li Lan Jevan, Çin'den Türkiye'ye yolcular kanalıyla yeni tip korona virüsünün yayıldığını söyledi.

Çinli doktor sözkonusu virüsün covid-19'dan farklı olduğunu belirterek, Çinli bir kadının Türkiye'den son zamanlarda Çin'e döndüğünü ve kendisinde yapılan tetkikler sonucu yeni tip virüsün ortaya çıkarıldığını söyledi. Bu durum Çin'in bütün kentlerinde yeniden farklı bir virüsün yayılması tehlikesini de beraberinde getiriyor.

Bu arada Çin'in Wuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan ve kısa süre içinde dünyayı kasıp kavuran korona virüsü can almaya devam ederken, Çin'den dehşet verici bir haber geldi. Global Times gazetesi, Yunnan eyaletinde yaşayan bir kişinin işe giderken otobüste hanta virüsü (hantavirüs) sonucu hayatını kaybettiğini yazdı.

Korona virüsü şimdiye dek küresel ölçekte 17 bini aşkın kişinin ölümüne yol açarken, birçok hastalık çirkin yüzünü göstermeye devam ediyor. Hindistan ve başkaca ülkelerde domuz gribi ve kuş gribi vakaları bildirilirken, Çinli bir adama hanta virüsü teşhisi koyuldu.  Otobüste bulunan diğer 32 kişide de hanta virüsü tespit edildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; hanta virüsleri genellikle kemirgenler tarafından yayılan bir virüs ailesinden. Hanta virüsleri insanlarda hantavirus pulmoner sendromu (HPS) ve renal sendromla beraber hemorajik ateş (HFRS) gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Hastalık hava yoluyla bulaşmıyor ve insanlara yalnızca kemirgenlerin dışkıları ve salyaları ile temas etmeleri halinde, nadiren ise enfekte bir taşıyıcının ısırmasıyla geçiyor.