İran Ruhani'den yaptırımlar hakkında açıklamaID:54513
Yayınlanma:
25 Mar 20

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, BM Güvenlik Konseyi'nde İran'ın korona ile mücadelesi doğrultusunda İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasının gündeme geldiğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, bugün bakanlar kurulu oturumunda yaptığı konuşmada, İran dışişleri bakanlığının 'Yaptırımlara hayır denmeli!' cümlesiyle başlattığı hareketin dünya kamuoyunun aydınlanması için son derece güzel bir hareket olduğunu belirterek, ''İran'ın çeşitli ülkelerde dondurulan mal varlığının serbest bırakılmasını umuyoruz ve bu doğrultuda umut verici girişimler var'' dedi.

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yardım isteyen bir ülkeye de  İran'ın gücü nispetinde yardım edeceği ve işbirliği yapacağını bildirirken, diğer ülkelerden de sağlık teçhizatları ve ilaç gibi yardımları da İran dışişleri bakanlığı ve sağlık bakanlığının siyasetleri çerçevesinde alacağını söyledi.

Amerika'nın İran'a karşı zalimce ve yasadışı yaptırımları, İran'ın  ihtiyaç duyduğu ilaç ve sağlık ürünlerini ithal etmesine imkan vermiyor ve bu durum  korona ile mücadele veren İran'ın önündeki en büyük engellerden biridir.

Amerikan başkanı Trump, yaptırımların kaldırılmasına dair çağrıları reddederken geçen cuma günü yaptığı açıklamada da, yaptırımların kalkmayacağını söyledi.