Yemen Yemen'de 5 yılda 42 bin sivil öldü ve yaralandıID:54514
Yayınlanma:
25 Mar 20

Bir insan hakları merkezi, Yemen'de Suudi Arabistan'ın elebaşını yaptığı koalisyon güçlerinin mart 2015'ten bu yana Yemen'de sürdürdükleri saldırılarda bu zamana kadar 16.618 sivilin öldüğünü, 25.963 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayn'el İnsaniye adlı insan hakları merkezi, ölenler arasında 3725'inin çocuk ve 2357'sinin kadın olduğunu yaralılardan da 3942'sinin çocuk, 2721'nin kadın olduğunu bildirdi.

Suudi rejimi ve işbirlikçilerinden oluşan koalisyon güçlerinin Yemen'e yönelik saldırılarında ayrıca, 15 havalimanı, 16 liman, 297 elektrik santrali, binlerce ev gibi  altyapılarının da büyük oranda tahrip edildiği anlaşılıyor.

New York merkezli İnsan Hakları Gözlemevi (HRW), Yemen’in Umman ve Suudi Arabistan sınırı yakınındaki el-Mehre vilayetinde, Suudi Arabistan ordusunun yerel sivil nüfusa yönelik işkence eylemlerine karıştığına ilişkin kurbanların ifadelerinin yer aldığı bir rapor yayınladı. 

Raporda ifadelerine yer verilen Yemenliler, Mehre vilayet merkezindeki gizli bir hapishanede tutulduklarını ve işkenceye maruz kaldıklarını aktardı. Yemenlilerin, 16 ayrı sefer keyfi tutuklandığı belirtilen raporda, 5 ayrı vakanın da “zorla kaçırılarak Suudi Arabistan’a götürüldüğü” aktarıldı.

Mehre bölgesi, yoğun çatışmaların yaşandığı noktalardan uzak olmasına rağmen, bölgedeki sivil halkın Suudi Arabistan’ın askeri varlığının artmasına karşı yaptığı yürüyüşlerle hareketli günler yaşıyor. Suudi Arabistan ve Yemenli müttefikleri son dönemde gerçekleşen protestolara katılan onlarca Yemenliyi gözaltına alırken, bazı gösterileri gerçek mermilerle dağıtması sonucunda şiddet olayları yaşandı.