Ortadoğu Kaşıkçı cinayeti iddianamesi tamamlandıID:54516
Yayınlanma:
25 Mar 20

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

Savcılık, 18 kişi hakkında “Tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme”, 2 şüpheli hakkında da “Azmettirme" suçlamasıyla dava açtı.

Soruşturma kapsamında savcılığın, Cemal Kaşıkçı ve nişanlısı ile tespit edilen şüphelilerin cep telefonu görüşmelerine ilişkin HTS kayıtlarının çıkarılarak incelendiği vurgulandı.

Savcılık soruşturması kapsamında yapılan incelemeye ilişkin özetle şu ifadelere yer verildi:

– Maktulün konsolosluk binasına girişleri, şüphelilerin Türkiye'ye gelişleri konsolosluk binası ve konutuna gidişlerine ilişkin kamera görüntüleri temin edilmiştir.

– Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, başkonsolosluk konutu, araçları, maktulün evi, şüphelilerin konakladıkları otel odaları, şüphelilerden birinin telefon görüşmesi dikkate alınarak Yalova Samanlı Köyündeki çiftlik evinde arama ve olay yeri inceleme işlemleri yapılmıştır.

– Maktulün dizüstü bilgisayarında gerekli incelemeler yapılmış, maktule ait 2 cep telefonu ve iPad'in çalışmasını sağlayan şifreler ile i Cloud yedeklemesinin temin edilerek gönderilmesi için Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü aracılığıyla muhatap ülkeye adli yardım talebi gönderilmiştir.

– 54 kişinin tanık olarak beyanı alınmıştır.”

İddianamede ayrıca, Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'in müşteki olarak yer aldığı belirtildi.

Savcılık, bir kısım şüphelilerle ilgili “Olayın ortaya çıkmasını engellemek amacıyla delillerin yok edilmesi” suçundan başlatılan soruşturmanın ise ayrıldığını bildirildi.