Yazarlar Koronavirüs ve gözden kaçan ayrıntıID:54520
Yayınlanma:
25 Mar 20

Covid-19 hakkında nadir bir iyi haberde, bulaşıcı hastalık uzmanlarından oluşan bir ekip, yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık belirtileri olan insanlarda ölüm oranının yaklaşık% 1.4 olduğunu hesaplamaktadır.

Bu tahmin, salgının başladığı Çin şehri Wuhan için geçerli olmasına ve oradan verilere dayanmasına rağmen, birçok ülkenin daha düşük ölüm oranları görebileceği dünyanın geri kalanına bir rehber sunuyor.

Yeni rakam, ölümleri vakalara göre neredeyse% 4'e bölerek Çin'deki ölüm oranının% 2 veya% 3'lük tahminlerinin önemli ölçüde altında.

Mevsimsel grip kaynaklı ortalama% 0,1 ölüm oranından hala daha yüksek olmakla birlikte, koronavirüsün en kötü sonucunun nadir olacağı umudunu artırmaktadır.

Ölüm oranının çok yüksek çıkmasının sebebi sadece ağır vakalara test yapılmasıdır hastalığı hafifçe geçirenlere test yapılmadığı için pek çok vaka gözlemlenmiyor.

 Bundan dolayı ölüm oranı yüksek gözükmektedir hastaneye ağır vaka ile gelen kişilere test yapılmakta ve bunların yüzde dördü öldüğü zaman virüsün öldürme oranı yüzde dört sayılmaktadır.

Oysa hastalığı hafifçe geçirenler çok daha fazladır ama onlara test yapılmadığı için Onlar bu oranlara girmemektedir.

 Onlar bu oranlara girdiği zaman sayı çok daha düşecektir.

Güney Kore buna iyi bir örnektir orada çok fazla test yapıldığı için ölüm oranı çok daha düşük çıkmaktadır.

Çünkü onlar neredeyse herkese test yapıyorlar fakat İtalya'da sadece ağır vakalara test yapıldığı için ölüm oranı daha yüksek çıkıyor.

Hastalığın diğer bir özelliği ise gençlere neredeyse hiç dokunmaması, gençleri çok nadir öldürüyor.

Yaşlıları bile öldürürken başka hastalıklarına bakıyor.

Virüsten ölenlerin çoğu başka pek çok hastalığa sahip insanlar virüs gençlere ve bağışıklık sistemi iyi olanlara dokunmuyor.

 Bebek ölümü ise hiç gerçekleşmedi